אני הסכסוך והטאבו – סדנאות תהליכיות

סדנאות תהליכיות המתמקדות בממדים הפסיכולוגיים והרגשיים של הסכסוך היהודי-פלסטיני.

הסכסוך היהודי פלסטיני משפיע על החיים של כולנו. ההתמודדות איתו, עם הקיפאון המדיני המתמשך מחד, ועם החשש התמידי מפני התרחשויות מאיימות מאידך, יוצרת אי נחת מתמשכת. כחברה, נראה שההתמודדות עם הסכסוך מכריחה אותנו לוותר על ערכים שחשובים לכולנו – אם זה סולידריות ואחדות ואם זה שמירה על זכויות אדם. המורכבות והאיום של המצב יוצרים אצלנו חוסר סובלנות – כלפי קולות חיצוניים שמאיימים עלינו, וגם כלפי קולות פנימיים, שנשמעים בתוך כל אחד מאתנו, ושאולי קשה לנו להקשיב להם.

במסגרת הסדנה אני הסכסוך והטאבו אנו מדגישים את המימד הפסיכולוגי של הסכסוך – אוסף האמונות, הרגשות וההנחות הבלתי-מודעות שמלווה אותנו בהתייחסות שלנו אל המתרחש. המימד הפסיכולוגי הזה, שיש לו רכיב אישי וגם רכיב חברתי, אינו זוכה להתייחסות מספקת. לרוב תופסות את קדמת הבמה סוגיות בטחוניות ומדיניות שהן אמנם חשובות ביותר, אך ללא מודעות למימד הפסיכולוגי שמניע אותנו ההתייחסות אליהן היא בהכרח חסרה. יתר על כן, אי מתן תשומת לב לתחושות שההתמודדות עם הסכסוך מעוררת, יוצר משקעים של מצוקה גדולה ולא-מודעת ופוגע ברווחה הרגשית שלנו.

מטרת הסדנא היא להפנות תשומת לב אל הפסיכולוגיה של הסכסוך ולהגביר את המודעות העצמית למתחולל בתוכנו. מודעות זו חיונית על מנת ליצור בהירות ויכולת בחירה בהתאם לערכים האמיתיים שלנו ועל מנת לתת מזור למצוקות עמן אנו מתמודדים: הצורך לבחור בין ערכים שחשובים לנו ונדמים כבאים אחד על חשבון השני, ההתמודדות עם אי ודאות או תסכול וזעם על מחירי המלחמה המתמשכת. הערך המוסף של הסדנא הוא העיסוק ביכולת לפתח תקווה לגבי הסיכויים לשינוי במצב הסכסוך.

ממה שנאמר עד כה נובעת היחודיות של העבודה שאנחנו מציעים:

  • התמקדות בתכנים סאב-פוליטיים: זיהוי והכרה בצרכים, הערכים והרגשות המסתתרים מאחורי העמדות שלנו
  • עבודה המשלבת בין רמת המודע לרמת התת-מודע לגבי האופן בו הסכסוך מפעיל אותנו –הסתכלות על תגובות אוטומטיות ביחס לחשיבה והתנהגות ,ועל דפוסים רגשיים והנחות יסוד לא מודעות בהקשר של הסכסוך
  • התמקדות הן בשיח החברתי והן ברמה האישית – מה קורה בתוכי

העבודה בסדנא נעשית דרך תרגילים אישיים וקבוצתיים, סימולציות והדגמות, דינמיקה קבוצתית ומשחקי תפקידים, תוך פיתוח יכולות להקשבה ואפשור הדדי.

לבירור פרטים נוספים או להזמנת סדנה כיתבו לנו.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s