הפסקת האש שבלב

הפסקת האש שבלב היא יוזמה המתמקדת בממדים הפסיכולוגיים והרגשיים של הסכסוך היהודי-פלסטיני מתוך השקפה כי אלו מקצינים את האלימות של הסכסוך ומהווים אחד המכשולים העיקריים בפני התקדמות לישובו.

הסכסוך היהודי-פלסטיני נחשב לסכסוך בלתי-נשלט – מאבק מתמשך, אלים, ולכאורה בלתי פתיר, על סוגיות מהותיות כגון קרקע, ביטחון וזכויות לאומיות. במצב כזה מתפתחת באופן טבעי מערכת של אמונות ורגשות המלבה את הסכסוך ואת מעגל הדמים.[1] האלימות הרבה והמצב המורכב מעוררים באנשים רבים רגשות של פחד, חוסר אונים וכעס. רגשות אלה עשויים להביא לשנאה, אטימות, דה-הומניזציה של הצד השני וחוסר רצון להתפשר.

עוצמתם של הרגשות, והעמדות והאמונות הנלוות להם, מגבילים את היכולת  לקבל מידע חדש אודות הסכסוך, ומכאן מקטינים את האפשרות לשינוי המצב. רוב הציבור אינו מודע לאופן שבו המטענים הפסיכולוגיים גורמים לסבל ברמה האישית, ותורמים להמשכיות הסכסוך ברמה החברתית.

היוזמה מובלת על ידי קבוצה של אנשים המעורבים מזה שנים רבות בפעילות לפתרון הסכסוך בדרכי שלום ובמקביל עוסקים בטיפוח מודעות והתבוננות פנימית, תהליך ממנו הם שואבים השראה גם לפעילות הפוליטית שלהם. הקבוצה נוצרה והתחילה לפעול בזמן המלחמה בעזה בינואר 2009.

מטרתנו היא לעזור לאנשים לפתח מודעות למערכת האמונות והרגשות שלהם ביחס לסכסוך ולהציע דרכים להתמודדות חיובית עם אתגרי הסכסוך, הן ברמה האישית והן ברמה החברתית. אנו מאמינים כי מודעות כזו יכולה להוביל לשינוי במציאות הקיימת כיום.

הגישה שלנו מדגישה את החשיבות של בירור וחשבון נפש של כל חברה בפני עצמה ולכן אנחנו מתמקדים בעבודה חד-לאומית, מבלי להפחית בצורך בדיאלוג בין הצדדים. הערכים שאנו מקדמים הם ערכים אוניברסליים הראויים לתמיכה של כל איש ואישה, בין אם הם מצביעים מרכז, ימין או שמאל.

  • הפעילות שלנו משלבת בין תהליכי שינוי אישיים, ניתוח של תהליכים ומבנים חברתיים, גישות פסיכולוגיות-חברתיות שהתפתחו על מנת להתמודד עם אתגרי הסכסוך, ועבודה להשפעה על החברה. הגישה שלנו הוליסטית ומחברת בין העולם הפנימי והעשייה החברתית, בין האישי והפוליטי.
  • במקום לעסוק בפתרונות פוליטיים ספציפיים אנו בוחנים את העקרונות המטא-פוליטיים המעצבים את החשיבה הפוליטית של החברה בכללותה.  אנו רואים במודעות, חמלה, הקשבה וריכוז איכויות חיוניות לתנועות של שינוי חברתי. באותה מידה, אנו מעריכים את התרומה של פעילים פוליטיים: את יכולתם לזהות פגמים מערכתיים ומערכות של דיכוי ואי-צדק חברתי, ואת מחויבותם לפעול לשינוי ושיפור החברה. איכויות אלה חיוניות לכל מי שמעוניין בחיים יציבים, שכן קשה מאוד לקיים חיים בריאים בתוך חברה חולה.

אנו מפתחים כעת מספר פעילויות :

  • סדנאות: התמודדות עם ההיבטים הפסיכולוגיים-רגשיים של הסכסוך. הסדנאות מותאמות לקהלי יעד שונים ועושות שימוש בהקשבה, מודעות ותרגילים חווייתיים על מנת לבחון מה האלימות שאנו חיים בה מחוללת בתוכנו וכיצד ניתן ליצור שינוי. למידע נוסף על הסדנאות
  • דהרמה חברתית-פוליטית: פעילות המחברת את הפילוסופיה הבודהיסטית להקשרים פוליטיים וחברתיים. הכוונה היא לתת כלים ולעודד את קהילת הדהרמה הישראלית ליותר מעורבות בשדה החברתי-פוליטי בישראל. במסגרת זו מועברים קורסים ורטרטים ומתקיימת פעילות שטח שמקבלת השראה מהדהרמה.

מוזמנים ליצור קשר


[1] לתיאור מעמיק של הדינמיקה הפסיכולוגית: פרופסור דניאל בר-טל, "לחיות עם הסכסוך" הוצאת כרמל, 2007.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>תגובה אחת ל“הפסקת האש שבלב”</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s