ולאג'ה – מכתב לאהוד ברק והפעולות הקרובות

שלשום (יום ששי) הגענו שוב לאל-ולאג'ה. היינו כ-50 איש. ירדנו מהאוטובוס בחלק התחתון של הכפר, במקום בו מצד אחד נפרש נוף הגבעות והואדיות היפהפיות של האזור ומצד שני רואים מקרוב –

ולכים בתוואי החומה צמוד לבתי הכפר (צילום: בתאל טולנאי)

מרגישים בגוף – את הפצע האדיר שהעבודות על תוואי החומה מחוללות.

שירין הסבירה לנו על ההיסטוריה של הכפר ועל המשמעויות ההרסניות של בניית החומה סביבו ולאחר מכן הלכנו בתוך תוואי העבודות. על אף היום החם וצום הרמאדן, שירין ועוד כמה מהתושבים התלוו אלינו. ביום ששי אין עבודות בתוואי כך שיכולנו ללכת ממש בתוכו. בסיום ההליכה התאספנו במועדון התרבות של הכפר. שמענו עוד הסברים משירין ואבו נידאל סיפר את הסיפור שלו: החומה תעבור בתוך אדמותיו ועד כה נעקרו למעלה מ-80 עצי זית שלו. החומה גם היתה אמורה לעבור על חלקת הקברים המשפחתית בה קבורים אבותיו ואמהותיו. בית המשפט (למה בכלל צריך לעתור לבית משפט על מנת לבטל מעשה מעוות שכזה?) פסק שיש להזיז את החומה אך לא קבע לאן והתוואי החדש מפריד עכשיו בין הכפר לבין הקברים. איך יצליח לעלות לקברים? הוא לא יודע.

רבים מהקבוצה שלנו נחשפו בפעם הראשונה להשלכות הישירות של החומה ולסיפורים אנושיים של פלסטינים שעומדים חסרי אונים מול נזקים שנגרמו להם, כוחנות שמתרחשת יום-יום ליד ביתם ואי-ודאות גדולה באשר לעתיד.

בהשראת הקמפיין המוצלח של פעולה אחת ביום, ניסחנו מראש מכתב אל שר הביטחון בקריאה להורות על הפסקת העבודות וחילקנו אותו יחד עם מעטפות ובולים למשתתפים. בימים הקרובים יגיעו 50 עותקים של המכתב הזה גם לברק וגם לגלעד ארדן (שבתור השר להגנת הסביבה קרא לברק לעצור את העבודות). נוסח המכתב נמצא בהמשך ואתן מוזמנות להעתיק ולשלוח בדואר או בפקס.

בימים שאחרי ראש השנה יתקיים בבג"ץ דיון בתשובת המדינה מדוע לא יוזז התוואי. לנוכחות שלנו – כאזרחים שיש הם עניין בקורה באל-ולאג'ה – בדיון יש חשיבות. טרם נקבע התאריך המדוייק של הדיון אבל ברגע שהוא יקבע, נפרסם אותו כאן.

היום אנחנו מציגים את עניין אל-ולאג'ה בפגישה של הקואליציה לירושלים בת קיימא שהיא פורום של ארגונים סביבתיים. החומה פוגעת קשות לא רק בתושבי הכפר אלא גם בשרידים ארכיאולוגים ובמערכת האקולוגית שבאזור ולכן הארגונים הירוקים מעורבים (והחברה להגנת הטבע

פעם זו היתה חורשה שילדי הכפר שיחקו בה (צילום: בתאל טולנאי)

הצטרפה לעתירת התושבים נגד החומה). הארגונים הירוקים יתרכזו מן הסתם בהיבטים הסביבתיים אבל הם לא מתכוונים להתעלם מהפגיעה שהחומה תפגע בתושבי הכפר. הנכונות שלהם להיכנס לתחום "הפוליטי" הזה ולא להישאר בדלת אמות הקונצנזוס הירוק ראוי להערכה. לי ברור שכשהצבא מתעלם מאנשים – פלסטינים – שהחומה הרסנית לגביהם אין שום אפשרות שהוא יתייחס ברצינות לאבנים, צמחים וחיות. כך ששילוב הכוחות הזה מאד מתבקש.

הרבה גורמים – כולל עיריית ירושלים – מתנגדים להמשך העבודות והמטרה שלנו לערב גם כמות מכובדת של ירושלמים שיביעו התנגדות למתחולל כל כך קרוב אליהם. הצטרפות של קהל שוחרי הסביבה אל הקהל "המובן מאליו" של פעילי שמאל היא משמחת מאוד. החומה, כביטוי מוחשי להפרדה בין פלסטינים ליהודים, מבוססת על הפרדה רגשית ונפשית שרק הולכת ומעמיקה. השינוי האמיתי יקרה כשרבים מאיתנו יצליחו להפיל את החומות הנפשיות הללו וזו עוד סיבה שאנחנו משלבים בפעילות שלנו פניה אל הציבור הרחב.

במפגשים שלנו עם תושבי אל-ולאג'ה אנחנו חושבים אלו עוד פעולות נרצה לקיים בתקופה הקרובה. בין השאר, כנראה שנקיים אירוע משותף לתושבי הכפר ותושבי ירושלים במעיין עין-חיניה שלמרגלות הכפר. כל יום ששי בצהרים תתקיים בכפר הפגנה נגד החומה (אבל ימי ששי הקרובים נופלים על חגי תשרי).

נשמח לקבל עזרה בארגון הפעילויות הללו – מוזמנים לכתוב לנו.

ולסיום, נוסח המכתב לארדן וברק. אפשר לשלוח להם כפקס מהמחשב דרך האתר הזה, או בדואר:

שר הביטחון אהוד ברק, משרד הביטחון, הקריה, רח' קפלן 37, ת"א 61909. פקס: 03-6976218

השר להגנת הסביבה גלעד ארדן, המשרד להגנת הסביבה, רח' כנפי נשרים 5, ת.ד. 34033, ירושלים 95464. פקס: 02-6553958

תאריך: ________________

לכבוד שר הביטחון אהוד ברק

העתק: השר להגנת הסביבה גלעד ארדן

שלום רב,

אני פונה אליך בדאגה, בבקשה לעצירת העבודות המיותרות על גדר ההפרדה באזור וואלג'ה והר גילה.

שמחתי מאוד לשמוע לפני מספר שבועות, שהשר גלעד ארדן הביע התנגדות תקיפה להקמת גדר ההפרדה בתוואי הנוכחי סביב הכפר אל-ולאג'ה. השר ארדן לקח אחריות ויוזמה, וקרא לך להורות על עצירת העבודות, ואני כותב לך על מנת לחזק את ידיו ולתמוך בקריאתו.

כתושב ירושלים אני מכיר ואוהב את האזור היפה שהכפר שוכן בו וכן את המעיינות שבסביבה. נדהמתי כשראיתי את ההרס הרב שהעבודות על החומה מחוללות: עקירת מאות עצי פרי, הרס הידרולוגי חסר-תקדים לאגן ההיקוות, ויצירת צלקת ארוכה בסביבה ייחודית, מהאחרונות מסוגן בארצנו.

כפי שודאי ידוע לך בעקבות פנייתו של השר ארדן, להשלמת העבודות תהיינה השלכות סביבתיות מרחיקות לכת: הרס של שרידים ארכיאולוגים עתיקים, פגיעה קשה בחקלאות מסורתית ונזקים למערכת האקולוגית.

לאלו מצטרפת גם הפגיעה הקשה והלא מידתית בתושבי הכפר. החומה אמורה להקיף את הכפר ב-360 מעלות תוך שהיא יוצרת מעין גטו פלסטיני. החומה גם מפרידה בין הכפר לכ-2000 דונם מאדמותיו.

גורמים רבים, מימין ומשמאל, מתחום הסביבה ומתחום זכויות האדם, הביעו התנגדות לתוואי הגדר בכפר, וגם עיריית ירושלים הביעה את דעתה שאין צורך בבניית החומה הזו.

אני קורא לך לעשות את הדבר הנכון בימים אלו, ימי תשובה והתחדשות- ולהורות על הקפאת העבודות ובחינה מחודשת של נחיצות הקמת המכשול באל-ולאג'ה, לכל הפחות עד לסיום ההתדינויות בנושא בבית המשפט.

ידענו שנים של ביטחון באזור גם ללא גדר זו, ונדע ביטחון, לנו, לשכנינו ולאיכות הסביבה בלעדיה גם בהמשך.

בכבוד רב, ובברכת שנה טובה ורגועה,

שם:

טלפון:

דוא"ל:

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>5תגובות ל‘ולאג'ה – מכתב לאהוד ברק והפעולות הקרובות’</span>

 1. הייתי בין הצועדים לאורך תוואי החומה בוואלג'ה.
  ראיתי איך שוב ושוב אני חוזר לשאלת "הלמה" – למה זה קורה? איך מעוללים כזה דבר לבני אדם ? ובמקביל גם לא יכולתי להמנע מלחשו: מה אפשר לעשות כדי לשנות, ולתהות האם ההליכה הזאת היא מסוג העשייה שתביא לשינוי המיוחל.
  כאבתי את כאבו של ההר שנחצב, כאבם של העצים שנכרתו, את כבוד האדמה שנבזזת, נרמסת, נכבשת, מחולקת.

  הבטתי בעיניים של אבו ניד'אל שדיבר איתנו במועדון וסיפר את סיפורו האישי ולחצתי את ידו בהערכה על יכולת העמידה שלו ושאלתי אותו מתי הוא מרשה לעצמו לבכות ומתי הוא מרשה לעצמו לזעום? הוא אמר שזה קורה מעט בזכות מסגרת הייעוץ ההדדי שהתוודע אליו בשנים האחרונות. כמה משכניו זכו לזה?

  אני רוצה לבטא את תקוותי שלמרות חוסר הצדק, על אף האלימות (על סוגיה השונים )שמפעילה המערכת הישראלית לא רק כלפי הכפר הזה,למרות הניכור והייאוש והזעם שרבים מהתושבים בוודאי מרגישים בלבם, ימצאו מי מביניהם, שיעברו דרך הרגשות האלה אל מחוז בו, הם יוכלו לפעול לא כקורבנות אלא כבני אדם בעלי יכולת בחירה (גם אם מצויים בתוך עוול נורא) לעשות את הטוב ביותר, שהם יכולים עבור עצמם ועבור סביבתם.

  הלוואי שימצאו כוחות הנפש להקים מנהיגות מקומית שתפעל להעצים את הקהילה הקטנה הזאת. כי זוהי שעת כושר ושעת רצון עבורה לעמוד מול הנורא מכול ולהיות יכולים לו. אלי אלי, כל שנבקש לו יהי.

 2. אביבסקי, דורון, תודה על המילים החכמות והחמות, המתארות את מה שבחוץ ואת מה שבלב. מצטרפת לתפילה שלך דורון.

 3. תודה רעיה,

  כמה אי דיוקים בתשובה של רות בר ממשרד הביטחון:
  1) צווי תפישת השטח שמערכת הביטחון הוציאה לאדמות של הכפר פקעו מספר חודשים לפני תחילת העבודות. כלומר כל העבודות הללו מתבצעות באופן לא חוקי.
  2) היא ששוכחת לציין שבגץ הוציא צו המורה למדינה לנק מדוע לא ישונה התוואי.
  3) בקשר לנימוק הביטחוני: יש חוות דעת של אנשי צבא בכירים שאומרים שהציעו חלופות ביטחוניות לעילא לתוואי הנוכחי. כמו כן, עיריית ירושלים הודיעה שמבחינתה אין צורך בחומה במיקום הזה. לדיברי העיריה "התוואי הזה נקבע לפני 7 שנים וכיום אינו רלבנטי יותר".
  4) בפועל לא בוצע שום פיגוע מהכפר במשך העשור האחרון. החומה "סותמת פירצה" שכלל לא קיימת.
  5) אם אכן החומה לא מתוכננת להקיף את הכפר אלו חדשות טובות שמשום מה איש מהנוגעים בדבר אינו מודע להם. נכון להיום התכנית שפורסמה יל ידי מנהלת הגדר מדברת על מחסום בין הכפר לבית ג'אלה והניסיון מלמד שהדבר משבש מאוד את היכולת להגיע לבית ספר, לעבודה, לבית חולים וכו'.
  6) "מבית תושבי הכפר הם בעלי תעודות זהות כחולות: ומה בנוגע למיעוט שהם תושבי ירושלים? איך יתאפשר להם להגיע לעבודה ולקיים את קשרי המשפחה שלהם במזרח העיר?

  תשובת המדינה לדרישת בית המשפט להסבר בדבר התוואי הנוכחי ניתנה לפני מספר ימים ואנחנו מחכים לשמוע מתי יתקיים דיון בעניין.
  ברגע שנדע נעדכן.

  אביב

 4. ועוד הערה לתשובת משרד הביטחון.
  האמירה כאילו בניית החומה היא מידתית ולוקחת בחשבון את מרקם החיים של תושבי הכפר היא בדיחה עצובה.
  שתגיד את זה לאנשים שעשרות עצי זית שלהם נעקרו.
  שתגיד את זה למשפחת חג'ג'לה שהבית שלה הולך להיות מוקף בגדר "פרטית".
  שתגיד את זה לאנשים שהחומה תנתק בינהם לבין אדמותיהם (ואין בחומה שערים שיאפשרו מעבר לאדמות הללו).
  שתגיד את זה לאנשים שחיים היום באי ודאות בנוגע לעתידם.
  שתגיד את זה לאנשים שלא יוכלו להתנייד בחופשיות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s