החומה בולאג'ה – עדכון

המדינה הגישה את תשובתה לבג"ץ מדוע לא ישונה התוואי מסביב לאל-ולאג'ה. מדובר בתשובה בת 50 עמודים ולצערי עדיין איננו יודעים מה נכתב בה. ריאט נאסר, עורך הדין שמייצג את הכפר, לומד את תשובת המדינה ומתכוון להגיש בקשה לדיון דחוף בבג"ץ. ברגע שיקבע המועד לדיון נשלח על כך הודעה במטרה להביא אנשים הן לדיון עצמו והן למשמרת מחאה מחוצה לו.

אנחנו מתכננים יחד עם תושבי הכפר אירוע משותף ליהודים ופלסטינים סביב עץ הזית העתיק (מאוד) שבכפר. יכול להיות שנשלב בכך מסיק זיתים או נטיעות. בכל מקרה יש כאן מטרה כפולה: להמשיך ולעורר מודעות לנעשה באל-ולאג'ה תוך חיפוש דרכים לעצור זאת ולהראות  שיהודים ופלסטינים יכולים להיות יחד ושהאדמה היא זו יכולה להיות מקור לחיבור ולא רק לאיבה. האירוע יתקיים ביום ששי 1/10 (מיד אחרי סוכות). בקרוב נוציא פרטים נוספים ובינתיים, נא לשריין את התאריך.

לפני שבועיים הוזמנו כמה מאיתנו למפגש של הקואליציה לירושלים בת קיימא שמאגדת ארגונים סביבתיים שונים. סיפרנו שם על הנעשה בולאג'ה. העניין הראשוני של הארגונים הירוקים בנעשה בכפר קשור לנזק האקולוגי שהחומה גורמת. לנו היה חשוב גם ליצור שיתוף פעולה עם הארגונים הללו וגם לבדוק האם יש בקרבם נכונות לקחת צעד נוסף ולהכיר בעוול האנושי שהחומה יוצרת. שמחנו על הנכונות של הארגונים להיות מעורבים במאבק הזה ונראה שלפחות חלק מהם רוצים להתייחס גם להשלכות של החומה על הכפר.

בינתיים, עם סיום צום הרמאדן, מתחדשות ההפגנות בכפר. מידי יום ששי ב12:00 מתקיימת הפגנה שקטה יחסית שכן בזמן זה לא מתקיימות עבודה על החומה. נוכחותנו חושבה ומי שמעוניין מוזמן לכתוב אלינו (דרך צרו קשר) ולקבל פרטים נוספים.

כזכור, אחרי הביקור שלנו בכפר, שלחנו מכתבים לשר הביטחון בהם קראנו לעצירת העבודות על החומה. רעיה, קיבלה תשובה מעו"ד רות בר שהיא עוזרת של שר הביטחון. את התשובה ואת ההערות שלי לגביה תוכלו למצוא בתגובות לרשימה הקודמת. עורכת הדין בר כתבה שהחומה מאזנת בין צרכי הביטחון לצרכיהם של תושבי הכפר. מעניין אם היא יודעת שהיום היו שוב עבודות על האדמה של אבו-נידאל (שדיבר איתנו בביקור הקודם). שוב עקרו לו עצים וכשהוא התווכח עם הפועלים ודרש שיפסיקו, כוחות מג"ב עצרו אותו.

פרט לכמה אי דיוקים במכתב של עורכת הדין היא כתבה גם כמה דברים שמתבקש לבקש לגביהם מידע נוסף.

אז להלן מכתב חדש שנשלח אל רות בר ונקוה שגם עליו היא תענה לנו.

מספר הפקס של עורכת הדין בר הוא 03-6962757 ואפשר לשלוח את הפקס מהמחשב דרך האתר הזה (העתיקו את הטקסט לקובץ, הוסיפו תאריך ופרטים אישיים ושילחו).
אפשר להשתמש בנוסח שלהלן ואפשר גם לשנות או להוסיף. נקוה לתשובה וכשתקבלו אותה פרסמו אותה כאן כפי שעשתה רעיה.

לכבוד עורכת דין רות בר, בלשכת שר הביטחון                                                                        תאריך:____________

שלום רב,

קראתי בעניין את תשובתך על המכתבים שנשלחו לשר הביטחון בעניין בניית החומה בכפר אל-ולאג'ה. מבין הנקודות שפירטת בתשובתך ברצוני להתייחס לנקודה ה.

שמחתי לשמוע שהתוואי המתוכנן של החומה לא יקיף את הכפר. מאחר ותכנית החומה שמופיע במפות שמפורסמות כן מקיפה את הכפר אשמח אם תוכלי לשלוח לי את המפה המעודכנת. כמו כן, כתבת שלכפר תהיה גישה חופשית לבית ג'אלה. על פי הידוע לי, עם השלמת החומה הכניסה והיציאה מהכפר תהיה בפיקוח של חיילי צה"ל – קרי מחסום. במידה ודבר זה אינו נכון והתכנון הוא שכביש הגישה בין הכפר לבית ג'אלה ישאר פתוח לשימוש לא מוגבל של תושבי הכפר אשמח מאוד לדעת זאת.

כמו כן, כתבת שהחומה לא תשנה את מצבם של מרבית תושבי הכפר שמחזירים בתעודות זהות כתומות. לפי הידוע לי, החומה מפרידה בין הכפר לכ-2000 דונם מאדמותיו. מאחר ואין בחומה שערים אשר יאפשרו מעבר לאדמות הללו, זו בהחלט פגיעה משמעותית בחייהם של בעלי האדמות. יתר על כן, מאחר ויבצר מבעלי האדמות להגיע אליהן, יש סכנה שכעבור 3 שנים הם יאבדו את הבעלות עליהן בהתאם לחוק מהתקופה העותומנית.
מאחר וציינת שרוב תושבי הכפר מחזיקים בתעודות זהות כתומות אני מניח שאת מודעת לכך שחלק מתושבי הכפר מחזיקים בתעודות תושב ירושלמיות ואף עובדים בירושלים. תושבים אלו בודאי יפגעו מהשלמת החומה ויתכן ויאבדו את היכולת להגיע למקום עבודתם. גם עיריית ירושלים הביעה התנגדות לבניית החומה וטענה שהיא תמנע ממנה להגיש שירותים לחלק הכפר שכלול בתחום השיפוט שלה.

אני מבקש לדעת איך משרד הביטחון מתכוון למנוע את הפגיעות הקשות הללו.

בברכת גמר חתימה טובה ובתקוה לחשבון נפש שיעביר אותנו מימים נוראים למועדים של שמחה.

שם: ____________

טלפון: ____________

דוא"ל: _____________

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>3תגובות ל‘החומה בולאג'ה – עדכון’</span>

 1. אני כאזרחית מדינת ישראל יהודיה, אם לשלושה ששירתו ביחידות קרביות וסבתה לשלושה – בקרתי באל ולאגה ומזועזעת מחומת הגטו שנבנת על ידי מדינת היהודים. מבקשת להתיחס ברצינות לפניותנו בכבוד ז'וז'(שושנה) שינדלר
  קבוץ כפר מנחם

 2. הגיע הזמן לקרוא את השטח. מעבר לענני השנאה יש אנשים משני הצדדים שמבינים שאפשר לחיות כאן ביחד אחרת. אולי אפשר למנוע את הפלת "חומת ברלין" על ידי אי בנייתה מכלכתחילה ?
  ממליץ לקרוא את "אוזו ומוזו מכפר קראקוזו" של סידון ואבולעפיה.

 3. במהלך סוכות תתקיים הליכה במסגרת מסורת הנמשכת כבר כ-10 שנים של חידוש העליה לרגל לירושלים בשלשת הרגלים. למסע מוזמנים אנשים נשים וטף בני כל הדתות העדות והצבעים
  בשנים האחרונות צעדו איתנו אורחים מחול, פלסטינאים מבתיר ובלעין ובדווים מאיזור מדבר יהודה
  לפרטים ניתן להכנס לפייסבוק(שם ניתן לוח הזמנים בעברית ערבית ואנגלית)
  http://www.facebook.com/home.php?#!/group.php?gid=9884474487&ref=nf
  או לטלפונים:
  מיקי 02-6448502,
  קוסטה 054-8183203
  רחל 054-4948914
  אשמח אם תוכלו להעביר את ההזמנה גם לדוברי הערבית

  חג שמח
  מיקי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s