חינוך ברוח הדהרמה – הזמנה למפגש חשיבה

רשימה אורחת מאת ניר פלג

בימים אלו מתארגנת יוזמה לברור וקידום אינטגרציה של רוח הדהרמה בחינוך, בין אם כהקמת בית ספר ובין אם שילוב בצורות שונות במסגרות קיימות.
ביום שני הקרוב (11 ליולי) בשעה 20:15 בבית הסנגהה בתל אביב (רח' עובדיה מברטנורה 21, דירה 15) מתקיים המפגש הראשון של אנשים שהרעיון קוסם להם. לאחר סדרת מכתבים ,התייעצויות ותחקיר ראשוני, מובא לפניכם אוסף נקודות למחשבה.

נשמח מאוד אם תוכלו להגיע למפגש המדובר.

ימים טובים,

ניר פלג – nirpo@hotmail.com

מתווה פגישות דהרמה קהילה וחינוך 

ניתן לחשוב על שני ערוצי פעולה אפשריים:

1) השתלבות במערך חינוכי קיים (דרך הכשרת מורים ותוכניות לימודים)

2) הקמת ביה"ס ברוח דהרמה.

תובנה ראשונית- הקמת מרכז חינוכי ותרגול שעשוי להביא אנשים שהרעיון והדרך קרובה אצלם. עדיפות למרכז עירוני? (קהילה מבודדת שהמוטו שלה הוא דהרמה עשויה להוות בעיה- קיצוניות/בדלנות וכדומה)-ראוי לדיון.

ממצאים: קיימות מספר התארגנויות אם ברמה בית ספרית (ביה"ס דהרמה-ברייטון בריטניה) או ברמה ארגונית (בקליפורניה – ביה"ס טארה רדווד המשמש שדה ניסוי לארגון החינוכי EE המפורט בהמשך). בית ספר זה הינו מיסודה של תנועת מונטסורי.

· בהמלצת יובל אידו טל- ייתכן והצטרפות לארגון קיים עדיפה בשלב ראשון: מצאתי כי ארגון Essential Education מיסודו של לאמה ישֶה ולאמה זופה מקימי הארגון  Foundation for the Preservation of the Mahayana Tradition עשוי להתאים לכך. הארגון מציע חזון של טיפוח חמלה וחוכמה לילדים ובהתאם מציע תמיכה דרך מגוון סוגי הכשרות, חומרי לימוד ופרויקטים שונים להטמעת יסודות אוניברסאליים של בודהיזם לתוך חינוך. לדוגמה, פרויקט 16 guidelines בו, דרך 16 יסודות (למשל צניעות, סבלנות, שירות או כנות) המחולקים ל-4 קטגוריות (כיצד אנו חושבים/ כיתד אנו מתקשרים עם אחרים/כיתד אנו פועלים/ כיצד אנו מוצאים משמעות) ניתנות הכשרות פרקטיות למגוון קהלים , בעיקר מורים אך גם אנשי עסקים, אסירים ועוד.

המלצות ראשוניות:

· בניית והצעת תוכניות השתלמות לקהל הרלוונטי בו יוצעו כלים פרקטיים לשילוב עקרונות כחמלה התבוננות פנימית, 6 הפארמיטות ועוד לתוך מערכות לימודים.

· יצירת גרעין של אנשי חינוך וכל המעוניין בקידום של שילוב עקרונות דהרמה אוניברסאליים בחינוך. דבר זה יכול להיעשות דרך ארגון כנס במרכז פסיכודהרמה למשל בו יוקדשו מושבים שונים לסיעור מוחין, השתלבות במערכות קיימות ופיתוח מערכות חדשות.

· יצירת קשר עם EE לצורך הדרכה וקבלת הכשרות ספציפיות.

· יצירת קשר עם מערכות חינוך קיימות (מונטסורי?) לבדיקת היתכנות שילוב תוכניות EE או אחרות למסגרת.

· מתקיים מפגש בינלאומי של אנשי חינוך הפעילים בשיתוף עם EE בצרפת באוגוסט אליו ייתכן ואגיע.

מקווה שתמצאו מסמך זה כהכנה ראויה למפגש הקרוב

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s