מחאה כדרך של ריפוי/ כריסטופר טיטמוס

להלן תרגום בנדיבותו של אורי לזר לפוסט של מורה הדהרמה כריסטופר טיטמוס. את המקור באנגלית ניתן לקרוא כאן.

מחאה היא דרך של ריפוי מכיוון שהיא מעצימה את האדם המוחה. זה מעדיף את הפעולה על פני המשך החיים תחת עול הציות או קהות החושים. לאקט של המחאה יש אפוא את הפוטנציאל להיות תהליך אמתי של שחרור.

לעיתים רחוקות המחאה היא דבר נוח, מכיוון שבתכליתה קבוצה אחת מעמידה במבחן את המרות של הקבוצה השנייה. הטלת ספק אותנטית נושאת בחובה מוסר עמוק על ידי כך שהיא פועלת להפחית את הסיבות והתנאים לסבל הקיים במדיניות והמבנה של המעמד השליט. הנכונות לפעול על מנת להפחית את הסבל מעידה על חמלה.

המחאה נושאת בחובה שיפוט – נחישות להביא את העקרונות של הבודהא-דהרמה אל לב הממסד הפוליטי/תאגידי. היא שייכת לחלוטין באופן ישיר לדרך החיים של הדהרמה. הבודהא עצמו הוביל צעדות רבות בשלום ובמודעות. הוא השקיע זמן רב במחאה כנגד חמדנות, שנאה ואחיזת עיניים. חשוב לשמור על המסורת ארוכת השנים של המחאה.

ישנה תפיסה רווחת שמחאה פרושה השתתפות בהפגנה בלבד. זוהי רק צורת ביטוי אחת מיני רבות. אדם עשוי לדוגמא להפוך לנזיר כמחאה כנגד צרכנות, או לנסוע להודו כדי למחות כנגד הדרישות של התרבות המערבית.

פעולות לשינוי

אנשים משתנים מהקצה אל הקצה דרך עשייה פוליטית משמעותית, כמו השינוי הנובע מעבודה פנימית. שינוי חיצוני תומך בשינוי פנימי, ושינוי פנימי תומך בשינוי חיצוני. אף שינוי אינו קודם לשני. העולם היה מתנפץ לרסיסים לו אנשים היו דוחים את המחאה לאחר שהרגישו מאושרים, שלווים ויציבים רגשית. עם זאת, אם אנשים חושבים ששינוי הממסד הפוליטי/כלכלי ללא שינוי פנימי הוא החשוב ביותר, אז מוטב שילכו ללמוד היסטוריה. הפנימי והחיצוני נמצאים בקשר בל ינותק.

הפעולה משנה. היא התנועה מייאוש להעצמה, מהגבולות של העצמי לחזון רחב, מהפרט לקהילה.

זה קל להיות מוקסם מהמיתוס שחיינו הפנימיים הם ישות קיימת, כבולה לעברה, ועצמאית מהחברה והסביבה. זוהי הפרטה של העצמי. יש הרבה תסכול אצל המובטלים ואלו שבחוב. ישנם אנשים עם מעט חינוך ובלי כישורי עבודה. מיליונים גרים בדיור עלוב, עובדים שעות רבות מדי, בדרישות מוגזמות מדי ליעילות. יותר מדי אנשים חיים בלי ביטוח בריאות, ניזונים מג'אנק פוד ומכורים לאכוהול, סמים (חוקיים או לא), והימורים (בבורסה או ברשת). מעקב יומיומי ופיקוח תמידי על הביצוע מובילים לחרדה ומתח. מיליוני אנשים מרגישים לכודים במציאות איומה שלא באשמתם. עלייה בריבית מטילה מתח כבד על משפחות רבות עם משכנתא. ריבית נמוכה מקצצת את החסכונות של אנשים, בעיקר קשישים.

מחאה כנגד חוסר צדק וניצול של הפרט או הקבוצה הינה ביטוי של מוסר. המוסר של מחאה צודקת להפסקת הסבל מועילה הן למוחה והן לחברה. העצמה אמיתית כוללת תרומה לשינוי המבנים, סדרי העדיפויות והדרישות.

יום רביעי 21/9 – הליכה של דהרמה מעורבת חברתית בקריאה לאי-אלימות

דרכים ישומיים לשינוי חיצוני

 1. פעולה של חמלה

 2. השתתפות או יוזמה של מפגש ציבורי

 3. חרם

 4. פתרון קונפליקטים, הפעלת המערכת המשפטית

 5. פעולה בונה, לקיחת סיכונים, מפגש אישי עם התנגדות

 6. מודעות צרכנית

 7. קבוצות שיחה, הובלה

 8. נדיבות, שרות, התנדבות

 9. יוזמות יצירתיות כדי למשוך תשומת לב של התקשרות

 10. מכתבים, עצומות לתקשורת, לפוליטיקאים ולתאגידים.

 11. התכנסות המונית

 12. מפגשים ביתיים

 13. חברות בארגוני מחאה

 14. מחאות לא אלימות, הפגנות

 15. טלפון, אימייל, רשתות חברתיות, אתרי אינטרנט

 16. שימוש באומנות ויצירתיות

 17. סדנאות, פגישות שבועיות

 18. יאטרות (עלייה לרגל) הליכות שלום

ב-2007 אלפי נזירים ונזירות בודהיסטים הצטרפו לפעילים ברנגון כדי למחות כנגד הממשל הצבאי בבורמה, הכפלת עלויות התחבורה הציבורית והדלק הכבידו על מדינה ענייה ממילא. נזירים בכירים הפכו את קערת קיבוץ הנדבות שלהם כדי למנוע מקצינים בכירים לתרום להם, כך שרק הראויים באמת יתרמו. כך מנעו הנזירים מהקצינים את האפשרות לעשות מצווה. זהו צעד נועז מאד.

הנזירים הללו לא בילו חודשים ושנים על ספת הפסיכולוג שעודד אותם להביט ברגשותיהם. הפעולה משנה. אותו הדבר עם הנזירים והנזירות האמיצים בטיבט המוחים כנגד הממשל הסיני, או פלסטינים וישראלים המוחים נגד הכיבוש. הפעולה משחררת את האדם מהייאוש ומזינה את האנושיות שלהם.

פסיכולוגים ומטפלים שלא בכוונה נוטים לתמוך בסדר הקיים. עליהם לעשות יותר כדי להראות למטופלים שלהם דרכים ליצור מחאה מועילה, מעצימה וברת קיימא בסוגיות חברתיות ופוליטיות שפוגעות בחייהם.

פעולת המחאה מביאה ריפוי בעצמה. המטופל, שרק רוצה לפרוק רגשות ומחשבות, עשויי לגלות חוסר כבוד לעצמו ולאחרים על ידי תגובה פסיבית לאזרחות והזנחה של העצמה משחררת.

האם חיים מוארים יכולים להתעלם מהמציאות של המדינה, מערכות אמונות פוליטיות, ההתחמשות, העולם התאגידי, מערכת הבריאות, החוב ועוד ועוד.

מחאה של אדם אחד יכולה להביא לשינוי אמיתי. האם אתה הוא האחד?

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

אסף סטי אל-בר

איש חינוך - מלמד פילוסופיה, מדיטציה ופילוסופיה בודהיסטית במסגרות שונות. כותב דוקטורט בפילוסופיה של החינוך שמציג פדגוגיה דיאלוגית חברתית-רוחנית: פדגוגיה שעוסקת בהפניית המבט פנימה מבלי לוותר על הרמת המבט של החמלה. הדוקטורט מתייחס להגותו הדיאלוגית של מרטין בובר, לפילוסופיה של אריך פרום ולתפיסות של הבודהיזם המעורב החברתית. מתרגל מדיטציית ויפאסנה מאז 1997 ומתעניין באופנים שבהם ניתן לשלב תהליכים של שינוי פנימי-רוחני, (תיקון אדם), במעורבות ומחויבות-חברתית, (תיקון-עולם).

<span dir=rtl>תגובה אחת ל“מחאה כדרך של ריפוי/ כריסטופר טיטמוס”</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s