חופן של עלים 2

מאבק לא-אלים

המאבקים החברתיים שמטלטלים את העולם בשנה האחרונה הופכים את הנושא של מאבק לא-אלים לאחת הסוגיות הפוליטיות החשובות של זמננו. זה נושא שעסקתי בו לא מעט והוא מציב אתגר מרתק בפני קהילת הדהרמה. המחויבות של מתרגלי דהרמה לאי-אלימות ברורה ולא מעט מהפעילות של דהרמה מעורבת חברתית מבוססת על המניע הבסיסי הזה. עדות לכך היתה ההתגייסות המרשימה של הקהילה לקמפיין "לא יורים בספטמבר". אלא שאנחנו – אנשי הדהרמה – נוטים להירתע ממאבקים.
חשוב שנחקור את הרתיעה הזו ונבדוק עד כמה היא מוצדקת ובאיזו מידה היא מבוססת על תפיסות שגויות: תפיסות שגויות באשר למהו מאבק ותפיסות שגויות באשר לעצמנו. מניסיוני אני יכול להגיד שמאבק לא-אלים הוא אתגר דהרמי לחלוטין. דווקא על שום המחויבות שלנו לאי-אלימות חשוב שנצליח להראות שאי-אלימות אינה באה על חשבון היכולת לשנות את המציאות.
החדשות הטובות הן שאנחנו לא צריכים להמציא את הגלגל בעצמנו. קיימות המון דוגמאות – גם מהשנים האחרונות – למאבקים לא-אלימים מוצלחים והעקרונות

אמריקה? יוון? ספרד? מצרים? אולי שד' רוטשילד?
אמריקה? יוון? ספרד? מצרים? אולי שד' רוטשילד?

עליהם מבוססים המאבקים הללו מנוסחים ואפשר ללמוד אותם. ביום ששי האחרון פורסם בהארץ ראיון עם ג'ין שארפ, ה"גורו" של מאבקים לא-אלימים וביום ראשון גם הוקרן בערוץ יס-דוקו סרט תיעודי עליו (לקוחות יס יכולים לראות את הסרט באתר של יס-דוקו. הקישור כאן הוא לאתר של הסרט שם יש טריילר).

בבלוג שלי יש כמה רשימות בנושא. הרשימה הזו והזו יכולות להוות הקדמה טובה להכרת הפרקטיקות והמהות של מאבקים לא-אלימים (ובקרוב תגיע הרשימה השלישית שתשלים אותן).
נחי אלון, שבין שאר מעלותיו הוא גם איש של דהרמה ושיש לי העונג להכיר אותו, הוא מומחה ישראלי לנושא מאבקים לא-אלימים להם הוא קורא מאבקים בונים. לאחרונה הוא פתח בלוג שלם שמוקדש לנושא הנ"ל.

אפרופו בלוגים חדשים

לאחרונה עלו לרשת כמה בלוגים משובחים של מתרגלי דהרמה שהם גם אקטיביסטים.
סנדיה בר-קמה היא אחת המורות בעמותת תובנה ופעילה מרכזית בקבוצה שלנו. בבלוג שלה יש מידע על הזדמנויות לתרגל איתה וגם שפע של מאמרים שמלאים בכל הטוב שיש לדהרמה להציע.
אסף סאטי אלבר פרסם כמה רשימות חשובות בבלוג שלנו ובין שלל המחויבויות שלו כאבא ואיש חינוך הוא גם מוצא זמן לפעילות של דהרמה מעורבת חברתית. הבלוג שלו כשמו כן הוא מוקדש לכתיבה על תיקון אדם ותיקון עולם.
יוסי לוס מתרגל דהרמה ופעיל חברתי שנים רבות. הוא מרצה באוניברסיטת בר אילן על אנתרופולוגיה של הרוחניות וגם על גלובליזציה. הבלוג שלו עוסק בסוגיות של חברה, כלכלה וסביבה ויחודו במידע הרב שהוא מביא על ההיבט הגלובלי של הסוגיות הנ"ל תוך קשירתן למתרחש בזירה המקומית שלנו.

מחאה טיבטית

בחודשים האחרונים העלו את עצמם באש תשעה נזירים ונזירות טיבטים במחאה על הדיכוי הסיני בארצם. ארגון אוואז ארגן עצומה שקוראת לקהילה הבין-לאומית ללחוץ על סין להפסיק את האלימות שהיא נוקטת בה. עד כה חתמו על העצומה מאות אלפי בני אדם. מוזמנים לחתום

קריאה להתנדבות

משה נשרי, אחד הפעילים שלנו, מתנדב גם בעמותת הדרך להחלמה שמסיעה מטופלים פלסטינים לטיפולים בבתי חולים ישראלים:

אנחנו קבוצה של אנשים שמסיעים בהתנדבות חולים פלסטינים מהשטחים הכבושים לבתי חולים ברחבי בארץ ובחזרה… מתוך הבנה שפעילות זאת, בצד הפן ההומניטארי, תקרב את הלבבות, תעמיק את ההיכרות, ותקדם את הפיוס בין שני העמים…
החולים, אותם אנו מסיעים, ברובם ילדים, מוזמנים לצורך בדיקות, אשפוזים וקבלת טיפולים שאין באפשרותם לקבל בתחומי הרשות הפלסטינית. משפחות חולים אלה מצויות במצוקה כלכלית, שאינה מאפשרת את מימון הנסיעה.
ההסעות מבוצעות מהמחסומים ועד לבתי החולים ובחזרה… לאורך ארבע שנות הפעילות שלנו, קבלנו אינספור תגובות של הערכה ותודה מצד משפחות החולים, מה שנותן לנו את הכוח להמשיך בדרך זו.

העמותה זקוקה למתנדבים להסעות של פלסטינים מעזה ומהגדה המערבית לבתי חולים ברחבי הארץ. משה מספר שמדובר בפעילות שמרחיבה את הלב ושלאט לאט נוצרים קשרים משמעותיים בינו לבין המשפחות שהוא מסיע בקביעות. מי שרוצה להתנדב מוזמנ/ת לפנות אליהם.

ספרים רבותי

לאחרונה יצא לאור ספרו המרגש של דרור אלוני "פתאום, ביום בהיר אחד". דרור שמתמודד עם מחלת הסרטן מאז גיל 10 כתב ספר מרגש על החיים עם המחלה הזו, על תרגול הדהרמה האינטנסיבי שלו ועל האופן שבו הדהרמה החיים והמחלה נפגשים אצלו. כאן יש ראיון עם דרור. הספר נותן המון השראה וכאמור מרגש מאוד.

בהזדמנות זו כדאי לספר על שני ספרי דהרמה שתורגמו לאחרונה לעברית. אמנם אלו לא ספרים שמתמקדים בנושאים חברתיים אבל מדובר בספרים חשובים ששווה לפרסם אותם:

אסף פדרמן תרגם את הדהמהפדה מהסנסקריט! הדהמפדה היא ככל הנראה הטקסט הבודהיסטי המפורסם בכל הזמנים, ומכילה תמצית של תפיסת העולם הבודהיסטית המיוחדת ששמה לה מטרה להוביל להתעוררות ושחרור מסבל. היא מכילה את כל האלמנטים ההכרחיים להבנת תפיסת העולם הבודהיסטית: היא עוסקת במודעות, במוסר, במדיטציה, בנזירות, בשכר ועונש ובהתעוררות רוחנית.
לתרגום מצורף מבוא שמסביר את ההקשר וההיסטוריה של הטקסט הזה ושל הקודקס הפאלי בכלל. בנוסף, לכל פרק מצורפים הסברים שמאירים נקודות "טכניות" או מוקשות, ושמבהירים את ההקשר הבודהיסטי וההקשר ההודי של הטקסט העתיק הזה.
אפשר לקנות את הספר במחיר מוזל ישירות מההוצאה.

תור גונן ואיתמר בשן מבית בהאוונא תרגמו לעברית את סיפרו של אג'הן סומדהו "מודעות אינטואיטיבית". סומדהו הוא אחד המורים החשובים במערב ומי שייסד את מנזר אמרוואטי באנגליה. מתוך ההקדמה לספר:

..גישתו של אג'אהן סומדהו מתחילה בקבלת עצמנו כפי שאנחנו, ולא כאידיאל כלשהו שנדמה לנו שאנו צריכים לדמות לו. קבלה זו יוצרת מצב של רגיעה, המאפשר מרחב שבו תובנה יכולה להפציע. בכל צורה שבה המרחב מתגלה, הוא מצביע על הבלתי מותנה, מעבר לגוף ולאובייקטים של ההכרה…
…ממצב זה של מרחב ניתן לבחון או להרהר בהתניות החברתיות והאישיות, ובכך לשחרר את הלב מאשליית ההזדהות עם האישיות. אין זה תהליך של דחית-עצמנו או תפיסת מחשבות ותחושות מסוימות כמוטעות, אלא של למידה להיות עד אילם לכל מה שמופיע, מבלי להאחז בהתנסות הזאת או לדחות אותה…

את הספר אפשר לרכוש במחיר מוזל בבית בהאוונא.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s