פעולה אחת לטוב – קוראים לתיקון הביוב ברבבה

אמש בוצע פשע שנאה בכפר דיר איסטיה. שלוש מכוניות הוצתו ועל הקיר של אחד המסגדים רוססה בעברית כתובת "תג מחיר גל אריה". גל אריה הוא שם של מאחז ליד איתמר שכוחות צבא הרסו אתמול. כמה מאיתנו שמעו על האירוע בחדשות של הבוקר ונחרדנו לשלומם של חברינו בכפר. דיברנו איתם ושמענו שאיש לא נפגע. שמענו גם את הסערה בקול שלהם. אני מסתובב מאז הבוקר עם מועקה גדולה. נארגן בקרוב ביקור הזדהות בכפר אבל הידיעה על הפגיעה הזו באנשים שקרובים לי מעלה בי פחד ודאגה עמוקה.

את הדברים שלהלן סיימנו להכין אתמול בכוונה לפרסם היום. למרות שאין קשר ישיר לפשע שבוצע אתמול, זו בכל זאת סוג של תשובה לאלו שהולכים בדרך האלימות והפחד.

בקיץ האחרון קרס מתקן הביוב בהתנחלות רבבה. מאז זורם ביוב מזוהם אל מטעי הזיתים של חלק מתושבי דיר איסטיה. בזמן המסיק עבדנו גם במטעים המזוהמים, ראינו את הביוב ואת הנזק שהוא גורם. בחודשים שעברו מאז, פנינו לגורמים שונים על מנת שהתקלה החמורה הזו תתוקן. כעת, נראה שהעניין מגיע לשלב מכריע ואנו זקוקים לעזרתכם. פניה מרוכזת שלנו לרשויות שונות יכולה לתת את הדחיפה הנדרשת כדי שהטיפול הנדרש יתרחש בהקדם, ישוקם האזור שנפגע מהביוב וינתן פיצוי לחקלאים הפלסטינים. כל הנדרש הוא שתיים-שלוש דקות על מנת לשלוח פקס (לא צריך מכשיר פקס, אפשר לשלוח דרך האתר הזה). פעולות דומות שהתרחשו בעבר היו יעילות והצליחו להשיג תוצאות.

אבל תחילה כדאי שיהיה לכם את המידע על מה שכבר נעשה.

מוסקים בתוך הביוב. אוקטובר 2011, דיר איסטיה בואך רבבה
מוסקים בתוך הביוב. אוקטובר 2011, דיר איסטיה בואך רבבה

עשינו לא מעט שיחות טלפון לרשויות האחראיות על הטיפול בביוב והתכתבנו במייל עם כמה ארגונים. גם היתקלות קטנה עם חיילים הייתה חלק מהסיפור. הפרטים מאוד מעניינים אבל לשם הקיצור נביא את תמציתם.

מתוך רצון להניע את רבבה לקחת אחריות על המחדל וחוסר רצון לפעול תוך התעמתות עם אנשיה, פנינו תחילה אל מזכירות הישוב. נתקלנו בהרבה עוינות ותוקפנות. סדרה של שיחות טלפון תוך הרבה הקשבה וסבלנות הורידו את מפלס האגרסיביות ואפילו הוזמנתי לבקר ולהיפגש עם המזכיר, חנניה שריקי. זו היתה שיחה מעניינת מצד אחד ומצד שני היא עשתה לי רע על הנשמה. לא הרגשתי שאני מצליח למוסס משהו בדעות המוצקות שלו. לבסוף, לא נותר לי אלא לומר לו – זה הביוב שלך שמזהם את הטבע ופוגע בפרנסה של החקלאים הפלסטינים. אתה לא מרגיש אחריות? לכך הוא רק משך בכתפיו ואמר שהוא עסוק מאוד והעניין הזה אינו בסדר העדיפויות שלו.

נחל הביוב
נחל הביוב

שריקי גם סיפר לי שהמשרד להגנת הסביבה אישר תקציב לתיקון הביוב. בפניה שעשינו למשרד נאמר לנו שהתכנית היא לחבר את הביוב של רבבה למתקן לטיהור שפכים באזור התעשייה ברקן, מרחק של כמה קילומטרים. התרשמנו שהאיש עימו דיברנו במשרד הוא מקצועי ואכפתי מאוד אבל הוא לא ידע לומר מתי העבודות יתבצעו "אולי מתישהו באמצע 2012". בינתיים הביוב ימשיך לזרום, "המשרד לא יכול לזרז את העבודות כי ביצוען נמצא באחריות המועצה אזורית שומרון".

התקשרנו לשי קבון, רכז פרויקטים ותשתיות זורמות במועצה האזורית שומרון. הוא לא רצה לענות לשאלות לגבי האפשרות לזרז את הטיפול בביוב. "תכתוב לפניות ציבור במועצה", הייתה תשובתו. התקשרנו גם לבני אלבז קמ"ט איכות סביבה במינהל האזרחי ומי שאחראי על הטיפול במפגעי ביוב בשטחים הפלסטינים הכבושים על ידי ישראל. אלבז סיפר שהוא יודע על העניין ושלאחר חיבור הביוב למתקן בברקן יעשו עבודות לשיקום השטח שנפגע. הנציג

עצים שהביוב הרג. עשרות עצי זית ממשיכים לשתות את הביוב.
עצים שהביוב הרג. עשרות עצי זית ממשיכים לשתות את הביוב.

שלנו שאל האם הדבר יעשה בתיאום עם בעלי הקרקע ותוך הימנעות מפגיעה נוספת במטעים. "ברור" ,הוא ענה. לאור ההתנהלות עד כה, זה לא נראה כל כך ברור.

השבוע נודע לנו שחלה התקדמות. הוחלט שהעבודות יתבצעו עד סוף מרץ 2012. כמו כן, נקבע שימוע למועצה האזורית שומרון שאחראית על הזיהום המתמשך. נעים לחשוב שאולי התעניינות שלנו הייתה בין הסיבות לכך.

עכשיו אנחנו מגיעים לפעולה הבאה שלנו ולמעורבות שלכם. אנחנו רוצים להיעזר בכם כדי להראות לגורמים המעורבים בשימוע שיש הרבה אזרחים ישראלים שמוטרדים מכך שכבר למעלה מחצי שנה מזהמים שפכים את הטבע ואת השדות החקלאיים. המטרה היא, כמו שכתבנו למעלה, ללחוץ כדי שלא יחולו עיכובים נוספים ושינתן פיצוי על הנזק שנגרם.

ניסחנו מכתב ואנו מבקשים שתשלחו אותו בפקס לגורמים השונים שאחראים על הנושא ושהוזכרו בסקירה הזו:

רונן זהבי, האחראי על הטיפול בזיהום שפכים במחוז מרכז של המשרד להגנת הסביבה. מספר פקס 08-9229135
יוני הישראלי, מנהל אגף הנדסה, מועצה האזורית שומרון: 03-9066457
חנניה שריקי המזכיר של רבבה: 03-9364334
בני אלבז, קמ"ט איכות סביבה במינהל האזרחי: 02-9977734
שייקה רוזנפלד, ממונה פניות ציבור, המועצה האזורית שומרון, 03-9066407

אפשר לשלוח פקסים דרך האתר החינמי הזה. השליחה נעשית דרך המחשב ואין צורך במכשיר פקס לשם כך. מכיוון שאפשר לשלוח רק 3 פקסים בבת אחת אנו מציעים שתשלחו תחילה לשלושת הגורמים הראשונים שציינו (הם החשובים בעינינו) . לאחר מכן חיזרו אל מסך השליחה כדי לשלוח לשניים הנותרים. ניסחנו (בלשון נקבה. מוזמנים לשנות ללשון זכר) את הפניה הבאה. אתם מוזמנים להעתיק אותה כלשונה – הוסיפו בסיום שם ומייל על מנת שיוכלו לחזור אליכם עם תגובה – או לשנות מה שנראה לכם. אם תקבלו תגובות נשמח מאוד לדעת על כך: תוכלו לפרסם אותן כאן כתגובה לרשימה או לכתוב לנו במייל.

תהנו.

ושנשפיע לטובה.
———————

הנידון: טיפול מהיר וממצה במתקן הביוב של רבבה 11/1/12

נשלח אל:

רונן זהבי, האחראי על טיפול בזיהום משפכים, מחוז מרכז, המשרד להגנת הסביבה
יוני הישראלי, מנהל אגף הנדסה, המועצה האזורית שומרון
חנניה שריקי, מזכיר רבבה
שייקה רוזנפלד, ממונה פניות ציבור, המועצה האזורית שומרון
בני אלבז, קמ"ט איכות סביבה המנהל האזרחי

שלום,

אני חבר בקבוצה של ישראלים שמקיימים קשרי ידידות ושותפות עם תושבים בכפר דיר איסטיה. מאז הקיץ האחרון זורם ביוב מזוהם מהתנחלות רבבה אל מטעי הזיתים של חקלאים מהכפר. כמה מאיתנו הגיעו למטעים המדוברים וראו את הזיהום הקשה שאף גרם למותם של כמה עצים. אלו מאיתנו שלא ראו את המקום במו עיניהם שמעו דיווח וראו תמונות של עצים מוצפים בביוב.

בבירור שערכנו מול המשרד להגנת הסביבה נאמר לנו שהוקצה תקציב לצורך חיבור הביוב של רבבה למתקן טיהור שפכים בא.ת. ברקן. שמחתי לשמוע שלאחרונה הוחלט לזרז את ביצוע העבודות כך שתסתיימנה עד מרץ הקרוב.

למרות זאת, חורה לי שהביוב זרם חודשים רבים באין מפריע תוך זיהום הטבע ופגיעה בפרנסה ובבריאות של חקלאי דיר איסטיה. כמו כן אני חוששת מעיכוב בביצוע העבודות כפי שלעיתים קורה בעבודות תשתית. עוד חמור בעיני שלא נראה שהרשויות מתכוונות לפצות את החקלאים על הנזק שנגרם להם.

בשיחת טלפון שאחד מאיתנו קיים עם מר שי קבון, האחראי על פרויקטים ותשתיות זורמות במועצה האזורית שומרון, הוא סירב להתייחס לסוגיות אלו. קיימנו גם מספר שיחות עם המזכיר של התנחלות רבבה וגם הוא לא לקח אחריות למצב החמור.

ברור לי שבמקומות רבים בארץ מתמודדים עם תשתיות לקויות שיש לתקן ושהמקרה של רבבה אינו יוצא דופן מבחינה זו. יחד עם זו, אני מתרשמת שבשל העובדה שהניזוקים העיקריים מהמתקן המקולקל ברבבה הם פלסטינים הרשויות התמהמהו במתן מענה מיידי לנזק. קשה לי לדמיין מצב בו לא היה נמצא פיתרון מיידי לשדה חקלאי של יהודים שהיה מוצף בביוב.

למשל, חברי הקבוצה שלנו שביקרו במטעים הבחינו במשאית ונראה היה להם שהיא מגיעה לרוקן שפכים במתקן המקולקל. יש לחדול מיד מלהפנות משאיות כאלו אל המתקן המקולקל ובמקום זאת להפנות אותן אל מתקן אחר.

אני פונה אליכם בתוקף האחריות שיש לכם על התקלה החמורה הזו לפעול במהירות על מנת ש –

• העבודות לחיבור הביוב של רבבה למתקן בא.ת. ברקן יתחילו באופן מיידי
• ימצא פיתרון זמני שימנע את המשך הזיהום עד לביצוע העבודות
• יופסק פינוי השופכין במשאיות אל המתקן הלא פעיל
• יעשה תהליך לשיקום האדמה המזוהמת
• ינתן פיצוי לבעלי המטעים שזוהמו

כמו כן אני קוראת לכם לפעול תוך תיאום ושקיפות עם אנשי דיר איסטיה – הן כביטוי ללקיחת אחריות והן על מנת להבטיח שהעבודות המתוכננות לא יגררו פגיעה נוספת במטעים.

אודה על קבלת תשובה בהקדם.

בכבוד רב

שם:

דוא"ל:

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>6תגובות ל‘פעולה אחת לטוב – קוראים לתיקון הביוב ברבבה’</span>

 1. מצורף פה מכתב עם ניסוח של מישהו שלא שייך לקבוצה של דהרמה חברתית. אפשר לשלוח ולהפיץ.
  הנידון: טיפול מהיר וממצה במתקן הביוב של רבבה 11/1/12
  נשלח אל:
  רונן זהבי, אחראי המשרד להגנת הסביבה
  יוני הישראלי, מנהל אגף הנדסה, המועצה האזורית שומרון
  חנניה שריקי, מזכיר רבבה
  שייקה רוזנפלד, ממונה פניות ציבור, המועצה האזורית שומרון
  בני אלבז, קמ"ט איכות סביבה המנהל האזרחי
  שלום,
  אני אזרח ישראלי חובב אדם וטבע. הובא לידיעתי שמאז הקיץ האחרון זורם ביוב מזוהם מהתנחלות רבבה אל מטעי הזיתים של חקלאים מהכפר. מכרים שלי הגיעו למטעים המדוברים וראו את הזיהום הקשה שאף גרם למותם של כמה עצים. שמעתי מהם דיווח וראיתי תמונות של עצים מוצפים בביוב.
  בבירור שנערך מול המשרד להגנת הסביבה נאמר שהוקצה תקציב לצורך חיבור הביוב של רבבה למתקן טיהור שפכים בא.ת. ברקן. שמחתי לשמוע שלאחרונה הוחלט לזרז את ביצוע העבודות כך שתסתיימנה עד מרץ הקרוב.
  למרות זאת, חורה לי שהביוב זרם חודשים רבים באין מפריע תוך זיהום הטבע ופגיעה בפרנסה ובבריאות של חקלאי דיר איסטיה. כמו כן אני חושש מעיכוב בביצוע העבודות כפי שלעיתים קורה בעבודות תשתית. עוד חמור בעיני שלא נראה שהרשויות מתכוונות לפצות את החקלאים על הנזק שנגרם להם.
  בשיחת טלפון שמכּר שלי קיים עם מר שי קבון, האחראי על פרויקטים ותשתיות זורמות במועצה האזורית שומרון, הוא סירב להתייחס לסוגיות אלו. קיימנו גם מספר שיחות עם המזכיר של התנחלות רבבה וגם הוא לא לקח אחריות למצב החמור.
  ברור לי שבמקומות רבים בארץ מתמודדים עם תשתיות לקויות שיש לתקן ושהמקרה של רבבה אינו יוצא דופן מבחינה זו. יחד עם זו, אני מתרשם שבשל העובדה שהניזוקים העיקריים מהמתקן המקולקל ברבבה הם פלסטינים הרשויות התמהמהו במתן מענה מיידי לנזק. קשה לי לדמיין מצב בו לא היה נמצא פיתרון מיידי לשדה חקלאי של יהודים שהיה מוצף בביוב.
  יש לחדול מלהפנות משאיות אל המתקן המקולקל ובמקום זאת להפנות אותן אל מתקן אחר.
  אני פונה אליכם בתוקף האחריות שיש לכם על התקלה החמורה הזו לפעול במהירות על מנת ש –
  • העבודות לחיבור הביוב של רבבה למתקן בא.ת. ברקן יתחילו באופן מיידי
  • ימצא פיתרון זמני שימנע את המשך הזיהום עד לביצוע העבודות
  • יופסק פינוי השופכין במשאיות אל המתקן הלא פעיל
  • יעשה תהליך לשיקום האדמה המזוהמת
  • ינתן פיצוי לבעלי המטעים שזוהמו
  כמו כן אני קורא לכם לפעול תוך תיאום ושקיפות עם אנשי דיר איסטיה – הן כביטוי ללקיחת אחריות והן על מנת להבטיח שהעבודות המתוכננות לא יגררו פגיעה נוספת במטעים.
  אודה על קבלת תשובה בהקדם.
  בכבוד רב
  שם:
  דוא"ל:

 2. היי,

  בעקבות הפוסט כאן שלחתי פקס לאנשים שפורטו מעלה. הבוקר קיבלתי תשובה למייל (!) מבני אלבז, קמ"ט איכות הסביבה במנהל האזרחי.
  להלן התשובה שלו:

  הנדון : מענה לפנייתך בנושא מתקן הביוב של רבבה
  סימוכין: שלך מתאריך 11.1.12

  1. אני מודה לך על פנייתך.
  2. מועצה אזורית שומרון קידמה תוכנית סטטוטורית להסדרת נושא הטיפול בשפכים של היישוב רבבה.
  3. התוכנית אושרה בוועדת משנה לאיכה"ס מס' 205 בתאריך 28.09.2005.
  4. התוכנית הנ"ל כוללת הקמת חיבור שפכי היישוב רבבה למתקן טיפול בא.ת ברקן ודרך קריית נטפים.
  5. כפי שנמסר לנו ע"י המועצה, זמן תחילת עבודות המשוער בשטח לביצוע התוכנית הוא בעוד כחצי שנה.
  6. מנהל מחוז מרכז של המשרד להגנ"ס פתח בהליכי אכיפה כנגד ראש המועצה האזורית שומרון בגין הזרמת שפכים מהיישוב רבבה.

  בברכה

  בני אלבז
  קמ"ט איכות הסביבה

  העתקים:
  מנהל מחוז מרכז ,המשרד להגנ"ס
  יוני הישראלי, מנהל אגף הנדסה, מועצה אזורית שומרון
  חנניה שריקי, מזכיר רבבה
  שייקה רוזנפלד, ממונה פניות ציבור, המועצה האזורית שומרון

  1. תודה בנימין,
   כתוב כאן פחות או יותר מה שתיארנו למעלה. ואין התייחסות לצורך למצוא פתרון מהיר עד לביצוע העבודות.
   נעדכן בקרוב עם מידע חדש או פעולה נוספת

   אביב

  1. הי חי,
   תודה על התמיכה.
   הם קיבלו הרבה פקסים מאיתנו כך שלא נורא. קיבלנו תשובה ממזכירה של רונן ואני מתכוון לפרסם אותה מחר. לגבי יוני הישראלי – הוא לא טרח לענות. אם בא לך להתקשר אליו ולשאול מה התגובה שלו לפקסים שקיבל (וכמובן לספר לנו) אז הטלפון שלו במשרד הוא כנראה 03-9061115. יש סיכוי שזה מספר ישן – אם כן אז יוכלו להגיד לך מה המספר החדש שלו.

   אביב

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s