תמיכה בסוסיא הפלסטינית

לפני שנה ביקרנו בסוסיא הפלסטינית עם כריסטופר טיטמוס וסטיבן פולדר. רבים מאתנו נותרו אלמים אל מול המציאות הקשה שנוכחנו בה ועם זאת נפעמנו מהלב הפתוח ומהאומץ של התושבים הפלסטינים שפגשנו ושל הישראלים מ"קבוצת הכפרים" שמלווים אותם באופן קבוע.

המאבק של אנשי סוסיא הפלסטינית לשרוד על אדמותיהם ולחיות ככל אדם ברווחה ובשלום מגיע השבוע לבג"ץ. ביום ה' יתקיימו שני דיונים מכריעים בשתי עתירות שונות הנוגעות לעתיד הכפר. ארגון "רבנים למען זכויות אדם" – שהגיש את אחת העתירות ומלווה את הכפר בכל התהליך – מזמין את כל מי שיכולים לבוא לדיון כדי להביע תמיכה בכפר ולהראות לשופטים שלציבור אכן יש עניין בנושא. ראו למטה את הרקע לדיונים כפי שפורסם ע"י רבנים לזכויות אדם.

susya

ביום ה' הקרוב, כ' בשבט [ה-31.01.13], יתקיימו בבג"צ שני דיונים חשובים על עתיד הכפר הפלסטיני סוסיא. הכפר שאינו מחובר לתשתיות חשמל, מים וביוב, ונמצא כולו בסכנת הריסה. עתיד הכפר לוט בערפל לאחר שתושביו גורשו ממקום מושבם המקורי בשנות ה-80 כששטח הכפר הוכרז אתר ארכיאולוגי, והכניסה אליו נאסרה לפלסטינים (ראו כאן למאמר על ההיסטוריה של סוסיא הפלסטינית). בלית ברירה, וללא פתרון חלופי, עברו התושבים להתגורר באדמותיהם החקלאיות הסמוכות, שם אין אישורי בנייה. לפי החלטה של נשיא בית המשפט העליון, השופט גרוניס, יידונו באותו היום שתי עתירות שונות [שלא אוחדו רשמית] הנוגעות לעתיד הכפר סוסיא.

הדיון הראשון נוגע לעתירה של ארגון הימין הקיצוני "רגבים", שעתר יחד עם ההתנחלות הסמוכה [גם שמה "סוסיא"], בדרישה להאיץ את הרס מרבית המבנים בכפר הפלסטיני סוסיא. הרס שככל הנראה לא יאפשר את המשך קיומו של הכפר. העותרים גם ביקשו וקיבלו צו ביניים האוסר על פיתוח הכפר עד להכרעה בעתירה. את התושבים מייצג ארגון שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם. העתירה הוגשה נגד שר הביטחון ותושבי הכפר הפלסטיני סוסיא.

הדיון השני נוגע לעתירה של תושבי סוסיא הפלסטינית, יחד עם שומרי משפט – רבנים למען זכויות האדם, בשל מניעת גישתם של התושבים לכ-3,000 דונם של אדמה חקלאית באזור סוסיא. העתירה היא נגד שר הביטחון, ראשי המינהל האזרחי והמת"ק, מפקד משטרת חברון, האגודה השיתופית של ההתנחלות סוסיא ומועצה מקומית "הר חברון".

לפי החלטת שופט העליון אשר גרוניס, ידונו שתי העתירות הנוגעות לסוסיא באותו היום יחדיו.

קראו את המשך ההסבר באתר "רבנים לזכויות אדם" כדי להבין את עומק הבעיות שסוסיא ניצבת בפניהן כעת.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

<span dir=rtl>3תגובות ל‘תמיכה בסוסיא הפלסטינית’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s