דיווח פעילויות

כבר כמה זמן שלא שלחנו הודעות על פעילות. האמת היא שאנחנו פעלתנים כתמיד אז הנה דיווח קצר על הדברים השונים שאנו מעורבים בהם. אנחנו מקווים לארגן בקרוב סיור לדיר איסתיה או יום עבודה נוסף בולאג'ה שיהיו פתוחים לכל מי שרוצה. ועד אז – אם אתם רוצים להיות מעורבים באחת הפעילויות שנתאר למטה, פשוט כיתבו לנו – אנו זקוקים לעזרתכם.

נתחיל מלהזכיר שבשבת 13/4 נקיים יום תרגול בתל אביב. פרטים והרשמה כאן.

וגם – נפתחה ההרשמה לרטריט שאנו מקיימים בשיתוף עמותת תובנה בתאריכים 14-18/5. זו הזדמנות לרטריט שמשלב בין תרגול פורמאלי בשתיקה לתרגילים חווייתיים שמאפשרים לנו להתבונן על עצמנו כפעילים חברתיים: מוטיבציות לפעולה, דפוסים שאנו לכודים בהם, אחווה, שחיקה, חמלה … . את הרטריט ילמדו שירי בר, רני עובדיה וזוהר לביא והוא נופל על חג שבועות כך שיש צורך לקחת רק יום חופש אחד מהעבודה. פרטים הרשמה כאן.

ועכשיו לסקירה, לפי סדר אסוציאטיבי…

הקמנו צוות קטן לתיעוד מקרים של הריסות בתים. הצוות מקבל הודעה על הריסה ונוסע לפגוש את המשפחה שאבדה את ביתה. צילום האנשים, ההריסות ורישום הסיפור של

ביקור בחארס
ביקור בחארס

המשפחה נותן פנים אנושיות לתופעה הקשה הזו וגם ישמש ארגונים שונים הפועלים בתחום.
הצוות פועל בשיתוף פעולה עם ארגון רבנים לזכויות אדם והקמנו אותו אחרי שבדצמבר ביקרנו בכפר חארס שליד דיר איסתיה אצל שתי משפחות שהמנהל האזרחי הרס את בתיהן. המנהל האזרחי כמעט ואינו מאפשר לפלסטינים לבנות באופן חוקי. התוצאה היא בתים רבים הנבנים ללא היתר ומקבלים צווי הריסה מהמנהל. על מימדיה של התופעה וההשלכות הקשות שלה נכתבו כמה דוחות מקיפים. הסבר תמציתי ובהיר שכולל גם השוואה להריסת בתים במאחזים של מתנחלים אפשר לקרוא כאן. הצטרפות לצוות מתאימה למי שמעוניין לנסוע לכפרים לצורך התיעוד (התדירות תלויה בכם) וגם למי שאינם יכולים לנסוע אבל יוכלו לסייע מהבית בכתיבה, עריכה (של וידאו) וכו'.

צוות אחר מלווה את מאיס ואת המשפחה שלה כבר קרוב ל-5 חודשים. אחרי סדרה של

עם מאיס מערוף וקאוות'ר בהפוגה מבית החולים
עם מאיס מערוף וקאוות'ר בהפוגה מבית החולים

טיפולי כימותרפיה מאיס נותחה, עצם הירך שלה עם הגידול הסרטני נכרתה ובמקומה הושתל "מסמר". אחרי הניתוח מאיס סבלה זמן רב מכאבים קשים שהסבו לה ולמשפחתה סבל רב. בשבוע שעבר היא היתה אמורה לחזור לבית החולים כדי להמשיך בטיפולי הכימותרפיה שהופסקו מאז הניתוח. זו היתה הפעם הראשונה בה היא היתה צריכה לעבור את המחסום כשהיא בכסא גלגלים. למרות הנסיונות שלנו לתאם מראש את המעבר עם המת"ק (מנהל התיאום והקישור) כדי שהוא יעבור חלק ככל האפשר, הבדיקה הביטחונית היתה ארוכה ומציקה: אבא של מאיס נאלץ להוריד אותה מכסא הגלגלים שנלקח לבדיקה ולהושיב אותה על כסא אחר לאחר מכן בדקו גם את מאיס – ילדה בת 9 – שבגלל ההשתלה לא יכולה לעבור במכשור הבדיקה המגנטי. אנחנו ממשיכים את הדיבור עם המת"ק ושם הבטיחו שיתאמצו כדי שבעתיד הבדיקות הללו לא יחזרו על עצמן.
הצוות המלווה מסיע את מאיס ואת ההורים שלה בין המחסום לבית החולים ומסייע בכל מה שדרוש בעת האשפוז. אנחנו גם מגיעים לבקר ולתמוך בפרקי הזמן הארוכים שהם נמצאים רחוק משאר המשפחה והחברים שלהם. התפתח בינינו קשר אינטימי. מערוף וקאוות'ר (ההורים של מאיס) מתרגשים מאוד מהתמיכה ואנחנו מעריצים את הסבלנות, האומץ והרכות שלהם ושל מאיס.
לפעמים אנחנו צריכים עזרה בהסעות. אבל בעיקר, יש המון משפחות פלסטיניות שנאלצות לעשות את ההתמודדות הזאת ללא שום תמיכה. מאוד ההינו רוצים להקים צוותים נוספים שיוכלו לתת את העזרה הזו. לכל זה אנו צריכים אתכם.

ג'וזף גולדשטיין נמצא עכשיו לקראת סוף ביקורו בישראל ולראשונה לימד רטריט בעמותת תובנה. לפני שהרטריט התחיל נסענו עם ג'וזף לאל-ולאג'ה. הצטרפו אלינו מורי דהמה ומתרגלות ומתרגלים ותיקות מכמה סנגהות בישראל. בולאג'ה הדוקהה נוכחת בצורה חשופה

נטיעות מעבר לגדר בולאג'ה
הולכים לנטיעות מעבר לגדר בולאג'ה

ראינו את המצב בכפר ושמענו את דברי התושבים. ההקשר של פליטות (תושבי ולאג'ה הם פליטים שנעקרו מישובם בשנת 1948), מלחמות, כיבוש ופיגועים ממחיש כיצד התודעה שלנו מורעלת מהסכסוך הקשה שאנו חיים בו. פחד, שנאה, השתוקקות ובורות יוצרות תודעה שפועלת בחוסר מיומנות ויוצרת הרבה סבל: גדר הפרדה שחונקת את הכפר, עקירה של מאות עצי פרי, ניתוק מאדמות ועוד ועוד. וגם, ראינו איך בתוך כל הסבל הזה אנשים אמיצים מצליחים לגלות תבונה ונדיבות. השיחה עם אבו נידאל בסוף הביקור היתה מעוררת השראה.
בולאג'ה אנו פעילים כבר כמעט 3 שנים ולפני חודש וחצי נטענו שם עצי פרי. אנו מקווים לקיים פעילות נוספת עם תושבי הכפר בקרוב. הבלוג של ידידי ולאג'ה שהקמנו יחד עם פעילים נוספים נמצא כאן.

הקשר האיתן שלנו עם דיר איסתיה ממשיך אולם כדי לקיים פעילות קבוצתית אנחנו צריכים אישור של מועצת הכפר החדשה. לפני שבוע נסענו לואדי קנה להיפגש עם ראש המועצה החדש ועם זה שקדם לו ושמכיר אותנו היטב. הם אמרו לנו שהם מקיימים אירוע בואדי קנה ושנבוא גם. הגענו לפסטיבל המוני שכלל שירה, ריקודי דבקה ונאומים. התאריך היה יום האדמה והאירוע התקיים על רקע צווי העקירה שעומדים נגד קרוב ל-2,000 עצי זית של חקלאים מדיר איסתיה. השיחה עם ראש המועצה היתה טובה ואנו מקווים שאישור רשמי להמשך הפעילות שלנו יגיע בקרוב.
בינתים אנחנו ממשיכים למכור את שמן הזית של החקלאים. אנא הפיצו לחבריכם שאפשר לרכוש דרכנו שמן זית מעולה ובמחיר זול. ולסייע לצרכים רפואיים של כמה אנשים בכפר. אנחנו גם מתכוננים לדיון בבג"ץ בעתירה של תושבי הכפר נגד עקירת עצי הזית שלהם.

ולסיום – קבוצת הישיבה שפתחנו בתל אביב נפגשת אחת לשבועיים. בפברואר פתחנו בירושלים קורס מבוא למדיטציה לפעילים חברתיים ובקרוב הקורס יסתיים ובמקומו תמשיך קבוצת ישיבה. המפגשים הללו הם הזדמנות להתחבר לסנגה של מתרגלים אשר עוסקים בשינוי חברתי ולהתבונן יחד ומתוך הדהרמה על המפגש שלנו עם נתינה, מאבק, אי-צדק ותיקונו. למשל, במפגש האחרון בירושלים עלתה השאלה של תגובות אוטומטיות והיתה התייחסות כנה ומעמיקה לרגשות שליליים חריפים שעולים בתוכנו מול מי שאנו תופשים כאחראים לאי-צדק שאנו מנסים לעצור. מוזמנים להצטרף אלינו.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s