שקט בדיר איסתיא וסיכום שנה

ומה אנו מנסים לעשות בפעילות שלנו? אנחנו רוצים לאפשר לקהילת הדהרמה בישראל להיות יותר מודעת למציאות הפוליטית של סכסוך אלים ושליטה בעם אחר אשר חי תחת שלטון צבאי. המודעות הזו – והעשייה שיכולה לבוא בעקבותיה – משתלבת בעינינו בטבעיות בתרגול רוחני אשר מחויב לאי-אלימות, מלמד את התלות ההדדית בין כולנו ומטפח חמלה ושחרור. אנו פונים במכוון לאנשים שאינם אקטיביסטים. אנו מקווים שבזכות המסגרת של תרגול הדהרמה אנו מצליחים להגיע גם אל מי שדעותיהם הפוליטיות מנוגדות לשלנו. ומכיוון שאלו קהלי היעד שלנו אנו מחויבים להתנהל ברכות, להציע את מה שמתאים ולהבין שמה שאנו מבקשים מאנשים להיחשף אליו הוא מאתגר ומטלטל. שוב, הדהרמה נותנת לנו הנחיה ומקור תמיכה גם בזאת.

ברשימה הקודמת סיפרתי שאחרי שלושה לילות רצופים של ענישה קולקטיבית של צה"ל בדיר איסתיא, אני מתכוון לנסוע לכפר ולהיות שם כשהחיילים יגיעו בערב. הצטרפו אלי צחי וגלעד. הכוונה היתה שיראו אותנו – גם אנשי דיר איסתיא שידעו שאנו איתם וגם החיילים, שידעו שהם לא יכולים להמשיך להטיל אימה על הכפר.

בדרך קיבלתי כמה טלפונים מעודדים מחברים שרצו להגיע אבל לא יכלו בשל ההתראה הקצרה. זה היה מחזק מאוד. בדרך כלל הפעילויות שלנו הרבה פחות מאתגרות – עבודה עם חקלאים, סיוע לחולים. דרך הפעילות היחסית פשוטה הזו מתרחשים הרבה דברים. הקשר האישי שנוצר נותן בסיס איתן לפעילות פוליטית ומאתגרת יותר.

בכפר עצמו העניינים התנהלו באופן רגוע יותר מאשר בלילות הקודמים. כשהגענו, עמד כבר ג'יפ צבאי בכניסה לכפר אך חלפנו על פניו מבלי להיות מעוכבים. לאחר מכן הצטרפו לשם חיילים נוספים אך הם הסתפקו בשהיה בכניסה לכפר ולא נכנסו לתוכו. רחובות הכפר היו שוקקים – הרבה חבורות של צעירים משוחחים בקרנות רחוב, בתי קפה הומי אדם ומשפחות מטיילות בחוץ. בלילה הקודם כל האנשים הללו גורשו לבתיהם, מי בחרפות ומי במכות.

אבל הלילה הזה חלף ללא הפרעה. בילינו שעתיים נעימות בשיחה על אחד הגגות ואחרי שהחיילים עזבו את הכניסה לכפר פנינו גם אנחנו לשוב אל ישראל. חלק מהזמן ניצלנו לחשיבה משותפת על פעילות אפשרית שלנו עם אנשי דיר איסתיא בשבועות הקרובים.

ולכבוד השנה החדשה כדאי אולי לסקור מה עשינו בשנה החולפת ולכתוב קצת על התכניות לשבועות הקרובים.

בדיר איסתיא הצלחנו השנה להגדיל מאוד את כמות השמן שמכרנו עבור החקלאים.

נוצר צוות קטן שמלווה ילדה חולת סרטן ואת משפחתה. לחברות וחברי הצוות נוצר קשר אינטימי עם המשפחה. גם כאן, פעילות לכאורה לא פוליטית של סיוע לחולה חשפה בפנינו הרבה מפערי הכוחות שלהם נתונים פלסטינים הזקוקים לטיפול רפואי. ממצבה הגרוע של מערכת הבריאות הפלסטינית ועד למחסומים שבהם צריכים לעבור חולים בדרך לטיפול רפואי. גילינו גם את הפעילות מעוררת ההשראה של לא מעט מתנדבים ישראלים הפעילים בליווי של חולים פלסטינים.

עוד בדיר איסתיא אנחנו מעורבים במאבק של כמה חקלאים למנוע את עקירת העצים שלהם בואדי קנה – פנינו לרשויות, השגנו חומר רלבנטי, הפצנו את הסיפור וכמובן אנחנו בשטח עם החקלאים.

בולאג'ה ביססנו קשרים עם כמה משפחות ודרכן קיימנו ימי עבודה באדמות שעלולות להיות מנותקות מהכפר ולהפוך לגן לאומי "לרווחת תושבי ירושלים".

הבאנו לאנשי הכפר מידע רב ערך על תכנית הגן הלאומי.

הבלוג שהקמנו יחד עם פעילים אחרים מירושלים הוא מקור מידע עיקרי למתרחש בכפר.

לפעילות בולאג'ה ובדיר איסתיא מגיעים איתנו לא מעט אנשים. רבים מהם מתרגלי ומתרגלות דהרמה שמשתתפים בפעילות כזו בפעם הראשונה וזאת בזכות המסגרת של סנגה תומכת. כך, אנחנו מקווים שאנו מצליחים להרחיב את מעגל הישראלים שיש להם את האומץ לא לעצום עיניים לנוכח המציאות בשטחים. כשמתחילים להבין את המשמעות של חיים תחת שלטון צבאי, צומחת מחויבות לפעול לשינוי המצב. הידיעה שאפשר לפעול, שיש הרבה שאנחנו יכולים לעשות ושאנחנו יכולים לעשות זאת ללא התלהמות, מתוך חמלה וכחלק אינטגראלי של תרגול הדהרמה היא מקור לתקווה והעצמה.

בהתבסס על הפעילות שלנו קיימנו השנה גם שלושה סיורים לכפרים הללו שהיו דרך נוספת לאפשר לאנשים ללמוד על המדיניות שלנו בשטחים והאופן שבו היא משפיעה על חיי הפלסטינים. עם הניסיון למדנו איך לקיים את הסיורים הללו כימי תרגול. המפגש עם מציאות כה קשה יכול לעורר מגוון של תגובות – מהתנגדות והכחשה, דרך תחושת אשמה חזקה ועד לניכור וכעס כלפי המדינה שלי שאחראית לעוולות שפוגשים בסיור. לכן מבחינתנו, לצד המידע שאנו מביאים על המציאות "בחוץ", חשוב מאוד שהסיור יאפשר הקשבה פנימה ומודעות לקושי כשהוא מתעורר. לאורך יום של סיור שזורים פרקי זמן של רפלקציה ושיחה ואנו מנסים לייצר אוירה של הכלה וקבלה דווקא אל מול הדברים המטלטלים והתגובות אליהם.

השנה, לצד הרטריטים וימי התרגול התקיימו גם שתי קבוצות ישיבה שבועיות לפעילות ופעילים חברתיים. אחת בתל אביב והשניה בירושלים. לפעילויות הללו מגיעים יותר ויותר אקטיביסטים ואקטיביסטיות שזה להם מפגש ראשון עם דרך הדהרמה ותרגול המדיטציה. לראות כיצד החיבור בין התבוננות פנימית לעשייה אקטיביסטית הולך ומתהדק, כיצד שני "התחומים" הללו מזינים זה את זה וכיצד הפעילים מקבלים הזנה, שאר רוח ופרספקטיבה אשר מסייעות להם בעשייה החשובה שלהם – כל זה נותן המון סיפוק.

עוד פרויקט שמאוד מלהיב אותנו הוא "המעבדה לחקר הסכסוך" שבמסגרתה אנו מקיימים סדנאות תהליכיות של התבוננות על הדפוסים שלנו ביחס לסכסוך הישראלי פלסטיני. הסדנאות מבוססות מצד אחד על מודל אשר ממפה את ההטיות הנפוצות בקרב יהודים-ישראלים ביחס לסכסוך ומצד שני על התבוננות, חקירה וקבלה אשר מאפשרות למשתתפים להפוך מודעים יותר להטיות שלהם. קהל היעד שלנו הוא הציבור היהודי- הישראלי שבמיינסטרים. קיימנו השנה 5 סדנאות כאלו במסגרות שונות. התהליכים היו מרתקים ובשנה הקרובה אנו מתכוונים להרחיב את הפעילות הזו.

אלו הפרטים. ומה אנו מנסים לעשות בכל הפעילויות הללו? גם זה כבר נכתב למעלה. אנחנו רוצים לאפשר לקהילת הדהרמה בישראל להיות יותר מודעת למציאות הפוליטית של סכסוך אלים ושליטה בעם אחר אשר חי תחת שלטון צבאי. המודעות הזו – והעשייה שיכולה לבוא בעקבותיה – משתלבת בעינינו בטבעיות בתרגול רוחני אשר מחויב לאי-אלימות, מלמד את התלות ההדדית בין כולנו ומטפח חמלה ושחרור. אנו פונים במכוון לאנשים שאינם אקטיביסטים. אנו מקווים שבזכות המסגרת של תרגול הדהרמה אנו מצליחים להגיע גם אל מי שדעותיהם הפוליטיות מנוגדות לשלנו. ומכיוון שאלו קהלי היעד שלנו אנו מחויבים להתנהל ברכות, להציע את מה שמתאים ולהבין שמה שאנו מבקשים מאנשים להיחשף אליו הוא מאתגר ומטלטל. שוב, הדהרמה נותנת לנו הנחיה ומקור תמיכה גם בזאת.

זו הזדמנות להכיר בתלות ההדדית שאנו חלק ממנה ולהודות לאנשים הרבים במעגלים השונים אשר מאפשרים את הפעילות שלנו. לשותפים ולפעילים אשר האכפתיות שלהם מעוררת השראה והמסירות שלהם יצרה סנגה יקרה של פעילי שלום ברח הדהרמה. לכל האנשים היקרים שהצטרפו לפעילויות שלנו – עבור חלקכם זו היתה קפיצה של אומץ לחצות גבולות לא נראים ולאתגר את עצמכם בכל מיני מובנים. הלב והתודעה רק גדלים מהאומץ הזה. לאחים והאחיות שלנו בקהילת הדהרמה בישראל ששוב ושוב תומכים בעשיה שלנו – במילים טובות, בעזרה ארגונית ובכמה הזדמנויות גם חומרית כשרצינו לגייס תרומות לפרויקט כלשהו. העזרה הזו היא חיונית והיא ממחישה לנו עד כמה אנחנו חלק מגוף גדול. שותפים יש לנו גם בקבוצות אקטיביסטיות אחרות – שבשבילם ההקשר של דהרמה ורוחניות היה לפעמים מאתגר. עם חלק מהקבוצות הללו נולדו שיתופי פעולה מועילים מאוד ולנו תמיד יש מה ללמוד מהניסיון של הפעילים והפעילות שם.

ולסיום, קצת על המתוכנן בחודשים הקרובים. מחר יתקיים הסיור שלנו לאל-ולאג'ה ולשמחתנו הוא מלא לחלוטין. בחודש הבא נקיים יום תרגול של התכוונות (לקראת השנה החדשה) לפעילים חברתיים ובתחילת נובמבר יתקיים רטריט סוף שבוע שלנו עם עמותת תובנה.

כמו כן נחדש את ימי העבודה שלנו בולאג'ה ובדיר איסתיא – במסיק הזיתים ואולי עוד לפניו.

זוהר וניית'ן מגיעים שוב לרטריט "להיות שלום" של סנגהסווה בישראל ובשטחים.

על כל הפעילויות הללו ונוספות נודיע בתקופה הקרובה.

שתהיה שנה של עשייה טובה, שנת שחרור

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>2תגובות ל‘שקט בדיר איסתיא וסיכום שנה’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s