חיתמו על מכתב לעמיר פרץ: עצור את עקירת העצים בואדי קנה

עמיר פרץ הוא השר להגנת הסביבה ומתוקף תפקידו הוא אחראי על רשות הטבע והגנים.
בואו נקרא לעמיר פרץ להתערב ולמנוע את עקירת העצים בואדי קנה.
הרקע למאבק נמצא כאן.

את המכתב שלמטה נשלח בעוד שבוע לעמיר פרץ.
אנו זקוקים לכמה שיותר חתימות כדי שפרץ יבין שמדובר בנושא שמטריד אנשים רבים.
הוסיפו את חתימתכם דרך הקישור הזה ושתפו עם חברים נוספים כדי שנגיע לחתימות רבות (כפתור השיתוף בפייסבוק נמצא למטה, אחרי המכתב).

לכבוד עמיר פרץ, השר להגנת הסביבה

הנידון: מניעת עקירה של 1,400 עצי זית בידי פקחי רט"ג בשמורת נחל קנה

שלום רב,
אנו פונים אליך כשר האחראי על רשות הטבע והגנים על מנת שתפעל למנוע את עקירתם של 1,400 עצי זית הנמצאים על קרקעות בבעלות פלסטינית פרטית בשמורת נחל קנה. פגיעה בהיקף כזה בפרנסתם ובכבודם של חקלאים קשי יום היא עוול שהדעת אינה יכולה לסבול.

אדמות ואדי קנה מעובדות מזה דורות רבים. בעלי הקרקע מהכפר דיר איסתיא מגדלים שם פרדסים ומטעי זיתים, ורועים שם את עדריהם. ההכרזה על שמורת נחל קנה לפני 30 שנה נעשתה תוך התעלמות ממציאות זו וללא כל התייעצות או התחשבות בצרכיהם ובזכויותיהם של בעלי הקרקע הפלסטינים.

על פי גישות סביבתיות עכשוויות ההגנה על הסביבה הולכת יד ביד עם הגנה על הקהילה החיה בה תוך יחסי גומלין עימה. מחקרים רבים בארץ ובעולם מראים כי פעילות חקלאית מסורתית אף תורמת בדרכים שונות להגנה על הטבע. שילוב כזה של חקלאות מסורתית ברת קיימא באזור טבעי ויפיפה ראוי דווקא לסיוע ושימור. התעקשותה של רשות הטבע והגנים לעקור כעת 1,400 עצים שמהן מתפרנסות 10 משפחות יוצרת תחושה כבדה שעצם ההכרזה על השמורה נועדה על מנת לדחוק את הפלסטינים מהשטח. רושם זה מתחזק לאור העובדה כי מרבית הטענות של רט"ג להצדקת העקירה – גיל העצים, אופי האדמות ומיקומן – התבררו כלא נכונות. למרות זאת, ולמרות פסיקת בית המשפט הגבוה לצדק בנידון, עשו פקחי רט"ג בחודשים האחרונים לפחות שני ניסיונות לממש את העקירה, באופן הסותר במובהק את פסיקת בג"צ. כיוון שמדובר במעשה החוזר על עצמו אנו מודאגים מכך שלא מדובר בטעות כי אם בפעולה מכוונת.

בניגוד ליחס אל החקלאים הפלסטינים רט"ג מתעלמת מפגיעות חמורות הנגרמות לשמורה מצידן

מטעים בואדי קנה - תצלום ניר הורביץ
מטעים בואדי קנה – תצלום ניר הורביץ

של ההתנחלויות הסמוכות: כביש הגישה למאחז אלוני שילה נפרץ דרך שטח השמורה. הביוב של מאחז זה ושל מאחז אל-מתן זורמים באופן חופשי אל השמורה, ועשרות בתים של התנחלויות יקיר, קרני שומרון ונופים נבנו בתוך שטח השמורה. לאחרונה הופקדו שתי תכניות מתאר להרחבת יקיר ואל-מתן. תכניות אלו מתעתדות לשנות ייעוד של שטחים שכיום מוגדרים כשמורה לשטחי מגורים. למיטב ידיעתנו דבר לא נעשה מצידה של רט"ג נגד פגיעות קשות אלו.

כפי שהתפרסם בתקשורת המקרה של ואדי קנה אינו מקרה יחיד אלא משקף מדיניות רחבה בהרבה של רט"ג אשר באה לידי ביטוי גם בולאג'ה, עין פארה, סילואן ומקומות רבים נוספים. התנהלות זו של רשות הטבע והגנים מטילה כתם מוסרי כבד על כל תחום שמירת הטבע בישראל אשר מנוצל שוב ושוב כדי לנשל פלסטינים מאדמותיהם.

כשר להגנת הסביבה והממונה על רט"ג, מאחריותך למנוע את מימוש עקירת העצים בואדי קנה. כמו כן אנו קוראים לך לקיים בירור מקיף לגבי מדיניות רט"ג לדחיקת תושבים פלסטינים מאדמותיהם ולשים סוף לתופעות אלו.

בכבוד רב,

להוספת חתימתכם היכנסו לקישור הזה
אם מסיבה כלשהי הקישור אינו עובד, כיתבו לנו ונוסיף אתכם לרשימת החותמים.

עיזרו לנו להחתים אנשים נוספים על ידי שיתוף המכתב בפייסבוק.

פורסם על ידי

avivsky

מטפל שיאצו, מדריך סיישין קיטאידו. לומד את עצמו דרך הגוף.

<span dir=rtl>2תגובות ל‘חיתמו על מכתב לעמיר פרץ: עצור את עקירת העצים בואדי קנה’</span>

  1. hi, I tried to sign the letter but got a message that it is no longer accepting signatures. Could you please add my name to the letter? Many thanks, Smadar Carmon, Toronto, Canada. (I'm originally from Kibbutz kfar )Menachem

  2. הי סמדר,
    הגשנו כבר את המכתב ולכן סגרנו את ההחתמה – אשנה את הכתוב למעלה כדי למנוע אי הבנות.
    בכל מקרה, אשמור את המייל שלך כדי לעדכן בהתפתחויות.
    לצערנו ולכעסנו היתה כבר "התפתחות" אחת ואנשי רט"ג עקרו כמה מאות מהעצים. הפרטים כאן:
    https://engagedharma.wordpress.com/2014/01/23/uprooting-trees-in-wadi-qana/

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s