ביקור ראשון במאהל ארלוזורוב והזמנה לתמיכה

אנחנו מתחילים אפיק חדש של פעילות עם מאהל מחוסרי הדיור בארלוזורוב. להלן דיווח ממפגש הכרות שקיימנו שם והרעיונות שלנו להמשך פעילות. בשבוע הבא נגיע לשם שוב ונשלב מעגל מדיטציה כחלק מהמשך ההכרות שלנו עם דרי המאהל ולימוד הצרכים שלהם. מוזמנים מאוד להצטרף אלינו.

null

אנחנו נפגשים לעת ערב. קבוצה של חמישה חברים לדרך הדהרמה (אביב, גילי, שלומית, עידו ומולי). הכוונה: להתחיל פעילות של דהרמה מעורבת חברתית בתל אביב. יעדנו הראשון: מאהל חסרי הדיור מול רכבת ארלוזורוב.

מתחילים בפגישה קצרה בבית קפה סמוך כדי להכיר ולחשוב מה אנחנו בעצם רוצים. מבינים שהמטרה היא בעיקר להתרשם, להקשיב וללמוד. משם צועדים אל תוך המאהל החשוך. אוהלים מפוזרים על פני המדשאות הנרחבות, חלקם חשוכים ובחלקם דולקות מדורות. פה ושם יושבים אנשים בחשיכה. מסביב שוקקת תנועה של ערב שלישי. השמיים מוארים באורות הכרך.

מתקבלים על ידי קבוצה של כמה מדיירי המאהל והוזמנו לאוהל המטבח שהוקם שם ממש לפני כמה ימים. קודם כל מציעים לנו קפה. ואז מבקשים לדעת דברים כמו "מי אתם?" "מי שלח אתכם?" "מה אתם רוצים?". מספרים שאנחנו קבוצת חברים, שלא שייכת לשום ארגון ופשוט באנו לפגוש, להקשיב ולראות במה נוכל לסייע.

מתחילים לדבר בעמידה ואח"כ גם מתיישבים על מחצלת, מקשיבים והנה חלק ממה שאנחנו לומדים:

 • ישנם מגוון של אנשים שנמצאים במצב של חוסר בית – גברים ונשים, צעירים ומבוגרים, ממקומות שונים ורקעים שונים. לכל אחד יש את הסיפור שלו ואת הנתיב שדרכו הגיע אל האוהל על המדשאה שבין דרך נמיר והרכבת.
 • כל אחד הוא אדם עם סיפור חיים ועם צורך עז להיראות ולספר שהוא היה פעם "מישהו" בעל ערך, עם משפחה ועבודה ובית וחיים וכבוד. היום הם מרגישים כמו אף אחד.
 • הם חשים נטושים על ידי החברה. אלפי אנשים ברכב וברגל חולפים שם מדי יום. אבל אף אחד לא בא.
 • קשה עם אלה שבאים עם אוכל או בגדים, מניחים את החבילה שלהם והולכים. זה נותן תחושה של נחיתות, ריחוק וניתוק.
 • אנחנו מרגישים איך בתנאים מסויימים כל אחד ואחת מאיתנו עלולים להיקלע למצב כזה – משבר כלכלי לא צפוי, מחלת ילד, העדר גב של משפחה או חברים, חובות שגדלים, חשבונות מוגבלים, שקיעה ליאוש, חוסר אונים ובושה ומשם כבר קל מאוד להגיע אל אוהל בגינה.
 • כל אחד שונה מבחינת משאביו הפנימיים והיכולת להתגייס להעלות את חייו על נתיב חדש. לא קל לצאת ולחפש עבודה כשקמים בבוקר אחרי לילה קפוא בתוך אוהל עם מעט שעות השינה שהפחד מאפשר.
 • נדרשת תמיכה כדי לעמוד מול תלאות המפגש עם המערכות הבירוקרטיות השונות (על מנת להבין קצת יותר במה מדובר מוזמנים לצפות בפרק מהתכנית "שתולים" של אורלי וגיא במסגרתה מישהו התנדב לבלות 30 יום מתועדים כדר רחוב בתל אביב).
 • יש שחשים שהמזון והבגדים שנתרמים למאהל לא מתחלקים באופן שווה. נוצרו מחנות ופלגים. יש שעושים מאמץ לחבר ולאחד, אבל מתחת לפני השטח רוחשים מתחים.

במפגש הראשון הזה, רוב הצרכים שאנו שומעים גדולים עלינו: אין לנו משאבים ויכולת לספק תעסוקה או דירה. פתרון אמיתי לדרי רחוב דורש חיבור של מערכות ממסדיות שונות שיוכלו להציע פתרון תפור לכל אדם לפי מצבו המיוחד. למרבה הצער אין פתרון כזה. אבל אם נתמיד ונכיר את האנשים הללו ודאי נגלה מה התמיכה שהיא כן לפי מידתנו ושתהיה משמעותית עבור חלק מהאנשים הללו.

אחרי קצת יותר משעה אנחנו נפרדים ושבים לבית הקפה בו נפגשנו. המעברים הללו קצת מסחררים. סביבנו שוב יושבים אנשים נינוחים. להם יש לאן לחזור היום. דרושה לנו תשומת לב כדי לא להיסחף אחרי רעיונות פעולה ומחשבות מעשיות – לדבר על ההרגשה שם, על ההרגשה עכשיו, על מה שהיינו עדים לו. לא "היינו" – זה נהיה הווה מתמשך: מעכשיו אנחנו עדים לשבר הזה, לתהומות היאוש. אם לא ניסגר מול הכאב הזה, אם לא נפחד מזה שאין לנו כרגע תשובה, נוכל להמשיך ולהתקרב אליו ולגלות את החיים שבתוכו: את הכוח והאפשרויות של האנשים במאהל ארלוזורוב. כשאנחנו נפרדים החיבוקים שלנו חמים יותר מבדרך כלל.

אחרי שהבנו מה אי אפשר, חשבנו מה כן אפשר? הנה כמה רעיונות ראשונים וכל מי שמעוניין לתמוך באחד מהם מוזמן לפנות אלינו

 1. אפשר לסייע נקודתית במימוש צרכים. כרגע למשל יש תכנית של הדיירים להקים מקום לישיבות – לשם כך יש צורך לארגן 10 מ"ר של רשת צל ו 10 מ"ר ברזנט. אולי למישהו יש כזה משומש? או אפשר גם לקנות חדש – העלות כ 420 ₪. מי שמעוניין לתמוך ברכישה מוזמן ליצור קשר.
 2. אפשר להתארגן לביקור שבועי קבוע, למפגש קבוצתי שיכלול תרגול מדיטציה וזמן לאנשים לשתף על מה שהם עוברים ולקבל הקשבה ותמיכה. מי שמעוניין/ת להצטרף לביקור הבא אנא צרו קשר.
 3. אפשר לרצות להמשיך ולהתעדכן או להציע רעיונות נוספים – מי שמעוניין/ת להצטרף לרשימת המכותבים של "דהרמה מעורבת חברתית בתל-אביב" מוזמן לכתוב לנו

פורסם על ידי

<span dir=rtl>8תגובות ל‘ביקור ראשון במאהל ארלוזורוב והזמנה לתמיכה’</span>

 1. שאו ברכה! מאחלת שיהיו לכם הסבלנות והכוחות לעוד כמה ביקורים כאלה של "לשהות עם מה שיש", שבהמשכם סביר שתצוץ גם ההבנה של "מה נכון ואפשר לעשות"

 2. מעניין ביותר. זה העלה בי תובנה לגבי הפעילות הפוליטית שלי, היא מאוד ממוקדת בעשיה, והרבה פחות בהוויה. כשאני עוברת ליד המאהל עולה בי תמיד הפחד, הפחד להיות עניה, לאבד את הבית שלי, להיות חשופה כל כך לפגעי הטבע, לאנשים. נתתי לעצמי להרגיש אותו. יכול מאוד להיות שיש לנו רשת צל כזאת, אם יש, אעביר אותה אישית לאנשים שם. תודה!

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s