מצטרפים לפעילות תעאיוש בדרום הר חברון ב-6 בפברואר

על רקע אירועי השבועיים האחרונים אנחנו מזמינים אתכם להצטרף איתנו לפעילי תעאיוש בפעילות השבועית שלהם בליווי חקלאים לאדמותיהם.

מתי: יום שבת 6 בפברואר בשעה 7:30
איפה: נפגשים בגן הפעמון בירושלים
חזרה: בין 15:00 ל 16:00
הרשמה: מלאו את טופס ההרשמה
אנחנו נדאג לטרמפ למי שצריך ונשלח מידע מלא למי שירשמו.
בשאלות אפשר לכתוב לנו
בשבועיים האחרונים נמצאת הקבוצה ופעיליה תחת התקפה חריפה. שניים מפעיליה – עזרא נאוי וגיא בוטביה – יחד עם נסר נוואג'ה מהכפר הפלסטיני סוסיא עצורים בידי המשטרה בשל עלילה כאילו הביאו למותם של סוחרי קרקעות פלסטינים שהתכוונו למכור קרקעות לידי מתנחלים. מסע הרדיפה הנוכחי החל לפני חודשיים נגד ארגון "שוברים שתיקה", המשיך בחוק העמותות והגיע לשיא המכוער הנוכחי נגד תעאיוש.

בשבת 6 בפברואר נצטרף אל תעאיוש כאקט של תמיכה. בעבר קיימנו סיורים לדרום הר חברון כך שיש לנו מידה של הכרות עם הנעשה שם.

בתכנית "עובדה" ששודרה לפני שבועיים נשמע עזרא נאוי מתגאה שהסגיר בעבר סוחרי קרקעות פלסטינים לרשות הפלסטינית שעינתה והרגה אותם. הוא גם אומר שבכוונתו לעשות זאת שוב. האמירה הזו של נאוי ראויה כמובן לכל גינוי ואם היה בה אמת היה זה דבר חמור.

אלא שמה ששודר בתכנית – ושכידוע היה מבוסס על חומרים של ארגון ימין שחיפשו במשך 3 שנים משהו להכשיל בו את תעאיוש והפעילות החשובה שלה – משמש מאז לרדיפה פוליטית שחוצה עוד ועוד קווים אדומים.

בהחלט מתקבל על הדעת שמי שלא מכיר את תעאיוש מקרוב וראה את תכנית "עובדה" בלי לשים לב לשלל המניפולציות והחורים שהיו בה חש זעזוע מהדברים של נאוי וחושב שמעצרו מוצדק. טוב הדבר שדווקא מי שמתנגדים לכיבוש אבל לא יודעים ש"עובדה" הציגה מצג שווא לא מתייצבים אוטומטית לצידו של נאוי. אלא שצפיה ביקורתית בתכנית היתה מבהירה שאי אפשר להסתמך על מה מה ששודר בה.

למי שרוצה להכיר יותר טוב את פעילותו של עזרא ואת המתרחש בדרום הר חברון כדאי מאוד לראות את הסרט של נסים מוסק:


<p><a href="https://vimeo.com/98703217">@ Wild West Hebron. מערבון בהר חברון</a> from <a href="https://vimeo.com/user17784719">Nissim Mossek</a> on <a href="https://vimeo.com">Vimeo</a&gt;.</p>

בכל מקרה, גורמים פוליטים חזקים ביותר מנצלים את האווירה בעקבות התכנית כדי לפגוע בכל פעילי תעאיוש ולנסות לחסל את פעילותם המבורכת. יתר על כן, ככל שעובר הזמן מתברר יותר ויותר שנאוי חטא בלא יותר מפה גדול ומלים זדוניות – מעשים לא היו.

כמה ימים אחרי שידור התכנית נעצר עזרא נאווי וכבר קרוב לשבועיים הוא שוהה בבית הסוהר. בחלק ניכר מהזמן הזה נמנע ממנו מפגש עם עורכת הדין שלו. כמו כן הוטל צו איסור פרסום שבעצם תפקד כסוג של צנזורה שמנעה דיון ציבורי ביקורתי במעצר.

אחרי שבועיים במעצר, חקירתו של עזרא לא העלתה שום עבירה ובעצם למשטרה כבר ברור – מה שידעו גם מכריו של נאוי – שההתרברבות שלו לא היתה אלא מלים ריקות שאין מאחוריהן דבר. נאוי לא היה מעורב בפגיעה בסוחרי קרקעות פלסטינים. בית משפט השלום הורה לפני מספר ימים על שחרורו למעצר בית. אולם המשטרה מנצלת עד תום את האפשרות להתנכל לנאוי ערערה לבית המשפט המחוזי שאיפשר את הארכת מעצרו עד ליום ראשון הקרוב.

אם את חקירתו של נאוי אפשר לתרץ בצורך לבדוק את הדברים המפורשים שנשמע אומר, הרי שמעצרם של שני העצורים האחרים מופרך. הם נעצרו באשמה שלכאורה סייעו לנאוי אבל מעצרם התרחש אחרי שנאוי נחקר במשך למעלה משבוע ולמשטרה כבר היה ברור שאין במה להאשים אותו. אם נאוי לא אשם אז במה סייעו לו בוטביה ונאווג'ה?

עזרא נאוי
עזרא נאוי

המעצר של השניים בוצע אחרי שבית משפט השלום הביע הסתייגות מהמשך מעצרו של נאוי ונראה כמו נסיון של המשטרה להרשים את השופט כאילו כן יש דברים בגו' ויש עילה להמשך המעצר של נאוי. השופט כאמור לא התרשם והורה על שחרורם של כל השלושה. והמשטרה כאמור ערערה ומנעה לעת עתה את שחרורם.

את נאווג'ה בית המשפט כן פסק לשחרר שכן אין לו כלל סמכות לדון בפלסטיני ש(לכאורה) ביצע עבירה כלפי פלסטיני אחר. ובכלל, מה כבר אפשר לטעון נגד נאווג'ה? הוא שמע שפלסטיני מנסה למכור אדמות שהן אולי של בעצם של משפחתו של נאווג'ה והוא דיווח על כך לשלטונות שלו. למרות זאת ישראל עצרה אותו. ולמרות שבית המשפט פסק לשחרר אותו המשטרה לא עשתה זאת אלא העבירה אותו למעצר בבית כלא צבאי.

ב-15 השנים האחרונות מקיימת תעאיוש פעילות רצופה בכפרים הפלסטינים באזור דרום הר חברון. התמיכה של פעילי הקבוצה בקהילות הפלסטיניות שהמדינה שלנו מתנכלת להן בדרכים שונות לא זוכה לסיקור של ממש בתקשורת הישראלית שגם לא טורחת להביא לידיעת הציבור הישראלי את האלימות הקשה אליה נתונים הפלסטינים באזור מידי מתנחלים וצבא.

אנשי ונשות תעאיוש מצליחים תוך לספק מעט הגנה לקהילות הללו: בזכות נחישותם מתאפשר לחקלאים פלסטינים לחזור לאדמות חקלאיות ואדמות מרעה שסולקו מהן, הם מסייעים בשיפוץ בורות מים ודרכי גישה לכפרים ובקיץ האחרון – יחד עם עוד שורה של ארגונים – מנעו את הריסתה הכוללת של סוסיא הפלסטינית בידי הצבא. הם פועלים במסירות עצומה ובאופן לחלוטין לא אלים. להיפך, אלו מתנחלים שלעתים תוקפים אותם והצבא שמנסה להצר את צעדיהם ולא בוחל גם במעצרי שווא.

אם הפעילות הזו היתה מתרחשת בארץ אחרת – בדרום אמריקה למשל – היינו שומעים בארץ על תעאיוש כמופת למאבק זכויות אדם והתנגדות לא אלימה. אבל התקשורת הישראלית לא ששה לדווח על המציאות הקשה שמעבר לקו הירוק. על פי בדיקה של נועם שיזף, בכל 250 התכניות של "עובדה" בעשר השנים האחרונות היתה רק תכנית אחת שעסקה בהתעללות של חיילים בפלסטינים ואף תכנית לא עסקה באלימות מתנחלים, השתלטות על קרקעות וניסיונות לגרש פלסטינים מאדמותיהם. התכנית ששודרה ב"עובדה" לפני שבועיים התיימרה להיות תחקיר על קבוצת תעאיוש אולם לא תיארה בכלל את הפעילות של הקבוצה ואת המציאות עימה מתמודדים הפלסטינים באזור.

לעומת זאת היו בה לא מעט עובדות לא נכונות שמטרתן הכפשת הקבוצה. מאז פוליטיקאים ימנים והמשטרה הכפופה להם מנצלים את ההזדמנות החדשה להחלשת הקבוצה. בשבועיים האחרונים הפעילים והפעילות של תעאיוש מתמודדים עם ההתקפה עליהם, מחפשים איך לתמוך בחבריהם העצורים וממשיכים לצאת לשטח ולפעול יחד עם שותפיהם הפלסטינים.

המעט שאנו יכולים לעשות זה להצטרף ולתמוך.
תוך כדי כך נראה קצת בעיניים את העובדות האמתיות בנוגע לדרום הר חברון ונכיר את האנשים מעוררי ההשראה של תעאיוש.

הפעילות של תעאיוש  – ליווי חקלאים לאדמותיהם – תמיד בנויה באופן שבו מצטרפים חדשים יכולים לקבל משימות פחות מאתגרות שפוטנציאל החיכוך בהן נמוך. כך שנוכל להצטרף ולתמוך בלי להעמיד את עצמנו במצבים שאיננו יודעים להתמודד איתם.

מתי: יום שבת 6 בפברואר בשעה 7:30
איפה: נפגשים בגן הפעמון בירושלים
חזרה: בין 15:00 ל 16:00
הרשמה: נא למלא את טופס ההרשמה
אנחנו נדאג לטרמפ למי שצריך ונשלח מידע מלא למי שירשמו.
בשאלות אפשר לכתוב לנו

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

<span dir=rtl>2תגובות ל‘מצטרפים לפעילות תעאיוש בדרום הר חברון ב-6 בפברואר’</span>

    1. הצגת תעאיוש כארגון היררכי עם "ראשי ארגון", הטענות לגבי ההפגנות בכפרים פלסטינים, אופן הצגת העימותים בין אנשי תעאיוש לחיילים וכו וכו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s