ישראל קיצצה את הספקת המים לישובים הפלסטינים באזור דיר איסתיא – יש מה לעשות

באחד הביקורים האחרונים שלנו בדיר איסתיא נודע לנו שחברת מקורות קיצצה בצורה משמעותית את הספקת המים לישובים הפלסטינים באזור. התוצאה היא מחסור חמור במים לצרכים הבסיסיים ביותר. גם הפגיעה כלכלית לחקלאות ולתעשיה קשה.

פנינו עם המידע לעיתונאית הארץ עמירה הס. באמצע השבוע כתבה מקיפה שלה בנושא התפרסמה ככותרת ראשית בעיתון הארץ. אתמול היא פרסמה כתבה נוספת. הכתבות מעבירות היטב את המצוקה הקשה הנגרמת באמצע הקיץ לעשרות אלפי פלסטינים.

על פי רשות המים של ישראל אפשר להבין שהקיצוץ בהספקת המים לפלסטינים הוא  כדי לא לפגוע בהספקת המים להתנחלויות. מצוקת המים בישובים הפלסטינים מתוכננת להימשך לאורך כל חודשי הקיץ: כך, בשני ישובים שכנים האחד התנחלות ישראלית והשני כפר פלסטיני, רשות המים דואגת שהישוב הישראלי יקבל את המים שתושביו צריכים והיא עושה זאת על ידי מניעת מים מהישוב הפלסטיני.

בעקבות הכתבה של עמירה הס, פנו למנהל האזרחי האגודה לזכויות האזרח וארגון רופאים לזכויות אדם בדרישה לחדש את הספקת המים הסדירה לאוכלוסיה הפלסטינית. כחלק מהקמפיין, רופאים לזכויות אדם גם פתחו עצומה אינטרנטית שדרכה יוכל הציבור הישראלי להביע את תמיכתו בזכותם הבסיסית של פלסטינים למים.

אנו מקווים שהקמפיין יצליח וישראל תחדש את הספקת המים הסדירה לאוכלוסיה הפלסטינית. אז נוכל לחוש סיפוק על עוד הישג חשוב של הפעילות שלנו.

במציאות הקשה של הסכסוך, כשקשה לראות שינוי חיובי באופק, אנשים רבים חשים יאוש או מעדיפים שלא לעסוק בנושא. הדברים שתיארנו למעלה ממחישים עד כמה חשוב לפעול. שוב ושוב אנו נוכחים בערך של ההגעה שלנו לשטח, הקשרים שנוצרים כך, המידע שאנו מגלים והפעילות המשותפת שאנו לוקחים בה חלק.
במאמר מוסגר, זה גם משפיע על הלכי הרוח של פלסטינים כלפי ישראלים. הכתבה הראשונה של עמירה הס תורגמה לערבית בידי כלי תקשורת פלסטיני ועוררה הד גדול: "המצוקה שלנו מגיעה לידיעת הציבור הישראלי ויש סיכוי שהבעיה תיפתר". החברים שלנו בדיר איסתיא הביעו את הערכתם הרבה על המעורבות שלנו בנושא.

הנה הקישור לעצומה של רופאים לזכויות אדם. חיתמו עליה כדי שיחד נשמיע קריאה ברורה.

תושבים בכפר קרואת בני חסן שסובל מאוד מקיצוץ הספקת המים, בודקים בור שאוגר מי גשמים.
תושבים בכפר קרואת בני חסן שסובל מאוד מקיצוץ הספקת המים, בודקים בור שאוגר מי גשמים. (תמונה אמיל סלמן, הארץ)

 

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

<span dir=rtl>5תגובות ל‘ישראל קיצצה את הספקת המים לישובים הפלסטינים באזור דיר איסתיא – יש מה לעשות’</span>

  1. בינתיים כדאי לחתום על העצומה ולהפיץ לעוד חברים.
   מתארגנות פעולות נוספות ונעדכן עליהן כאן או בפייסבוק כשיגיעהזמן.

 1. אתמול, 27/6 בתכנית החדשות של ערוץ 10 נמסר ( וצולם) שגם המתנחלים סובלים מחוסר מים זורמים בברזים. גם להם וגם לפלסטינים סיפקו מים ממיכליות. נמסר, עוד כי הסיבה למחסור במים זורמים היא בגלל חוסר תכנון וחוסר פעולה מתאימה בעניין התאמת גודל הצינורות לכמות האוכלוסיה המשתמשת במים ( מתנחלים ופלסטינאים כאחד).

  1. הי דן,
   בדקנו את הנושא לעומק ואם הדברים הוצגו בערוץ 10 כפי שאתה מתאר אז הם שגויים.
   הספקת המים לרובן המוחלט של ההתנחלויות סדירה. פה ושם יש שיבושים קלים אבל זה כלל לא מתקרב למצוקה הקיימת בכפרים הפלסטינים באזור דיר איסתיא. תוכל לקרוא את העדויות על היעדר מים לשימוש אישי והנזק הכלכלי לחקלאות בכתבות שקישרנו אליהן למעלה. שום דבר מזה לא קורה בהתנחלויות (וטוב שכך. אבל רע מאוד שישראל גורמת לזה בכפרים הפלסטינים).
   בכתבה הראשונה מוסבר ששיראל צמצמה באופן חד את אספקת המים לישובים הפלסטינים. כלומר הבעיה היא תוצאה של החלטה ישראלית ולא של בעיה לא מתוכננת כלשהי.
   והטענה לגבי הספקת מיכליות מים לאוכלוסיה הפלסטינית היא לחלוטין לא נכונה. בגלל המחסור במים זורמים פלסטינים נאלצים לרכוש מים מספקים פרטיים במחירים מופקעים – אלו מביאים מיכליות.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל פלוס

אתה מגיב באמצעות חשבון Google+ שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

w

מתחבר ל-%s