עדכון פעילויות בולאג'ה

בשבועות הקרובים יש כמה וכמה הזדמנויות לפעולה וקידום הקשר עם אנשי ולאג'ה: 1) חידוש קניית הירקות מחקלאים בכפר 2) יום עבודה עם חקלאים 3) סדנה ללימוד טכניקות של חקלאות פלסטינית מסורתית.

הפעילויות הללו שאנו אוהבים לקרוא להן "ענין של שכנות טובה" מתקיימות על רקע הבעיות עימן מתמודדים אנשי הכפר ושעליהן דיווחנו מספק פעמים: גדר ההפרדה, השתלטות ישראלית על אדמות וחידוש הריסת הבתים בכפר.

והנה הפירוט.

מולאג'ה למטבח שלכם, משלוח ירקות שבועי – משפחת ארבל מחדשת את משלוחי הירקות מולאג'ה. החל ממאי אפשר יהיה לרכוש ירקות טריים ובלאדיים, מחקלאי הכפר אל-ולאג'ה. הפרויקט שהחל בשנת 2006 מאפשר למי שמעוניינים בכך גם לפתח קשרים עם משפחות מהכפר ולהיות מעורבים בפעילויות משותפות. לפרטים נוספים והצטרפות ראו כאן.

יום עבודה עם חקלאים בולאג'ה –  החקלאים בולאג'ה מכינים עכשיו את האדמה לקראת זריעה של גידולי אביב וקיץ. בשבת הבאה 22 באפריל נצטרף אליהם ליום עבודה משותף.
נעבוד עם חקלאים שבניית גדר ההפרדה גרמה נזק רב לאדמות שלהם ושהשלמתה מאיימת על היכולת שלהם להמשיך ולהגיע אליהן.
להרשמה, נא למלא את טופס ההרשמה.
שאלות אפשר לכתוב בטופס ההרשמה או במייל.

סדנה ללימוד טכניקות של חקלאות פלסטינית מסורתית – בסדנאות שקיימנו בשנים האחרונות בהדרכתו של של יאסר ח'ליפה עשרות ישראלים למדו טכניקות שימושיות לגינות ירק ביתיות. אלו מכם שמתעניינים בחקלאות מסורתית ילמדו מיאסר את מה שקיבל מהוריו וסבו.
יאסר תמיד שמח לחלוק בידע שלו ומי שירצו בכך יוכלו להישאר איתו בקשר גם אחרי הסדנה.
בתכנית – הכנת הקרקע, דישון ושיטות שונות של השקייה לזרעים ושתילים.
הסדנה היא עוד דרך לתמוך בנוכחות הפלסטינית באדמות ולאג'ה שמאוימות בידי גדר ההפרדה והגן הלאומי (פירוט למטה).
הסדנה תתקיים בשבת הראשונה או השניה של מאי. כיתבו לנו ונעדכן לגבי התאריך ברגע שנקבע אותו.


בשנה האחרונה אנשי ולאג'ה מתמודדים עם שלושה איומים עיקריים. הממשלה הכריזה על כוונתה להשלים את גדר ההפרדה באזור הכפר. ההערכה היא שבמהלך השנה הקרובה יחודשו העבודות על הגדר ושהשלמתה תארך חודשים ספורים. התוצאה תהיה חסימת הגישה של אנשי הכפר למעין עין חניה ולכ-1,000 דונם של אדמות חקלאיות.

עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים הפכו את האדמות שינותקו מהכפר בידי הגדר לגן לאומי שייעודו הוגדר "לרווחת תושבי ירושלים". בשנה האחרונה בוצעו עבודות נרחבות מסביב למעיין עין חניה שגם גודר באופן שחוסם את הגישה אליו מכיוון הכפר. עם השלמת העבודות צפוי להיפתח ליד המעיין מרכז מבקרים ופעילויות שונות ימשכו אל הטראסות של תושבי ולאג'ה המוני מבקרים ישראלים. כאמור, גישתם של בעלי הקרקע עלולה להיחסם עד אז בידי גדר ההפרדה.

בשנה שעברה חודשו הריסות הבתים בכפר. זו היתה הפעם הראשונה שהמדינה ביצעה הריסות באזור שנותק מירושלים בשל גדר ההפרדה. במהלך 2016 חולקו צווי הריסהלכ-30 מבנים בכפר במהלך 2016. 4 מהם נהרסו והיתר מחכים לסיום ההליך המשפטי המתנהל לגביהן.

הפעילויות הקטנות שאנו מקיימים עם החקלאים בכפר לא יעצרו את המהלכים הללו. אולם הן מאפשרות לנו להעמיד מולם סוג אחר של מציאות שמבוסס על שותפות ואמון. הקשרים הללו מאפשרים לנו לדעת על הדברים המתחוללים בכפר ובמספר רב של פעמים גם להתערב באופן משמעותי שסייע לאנשי הכפר להגן על עצמם, על בתיהם ועל אדמותיהם.

פורסם על ידי

<span dir=rtl>תגובה אחת ל“עדכון פעילויות בולאג'ה”</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s