חודשו העבודות לבניית גדר ההפרדה באל-ולאג'ה

אתמול חודשו העבודות בתוואי גדר ההפרדה באל-ולאג'ה. העבודות שהחלו באפריל 2010 הופסקו בפתאומיות בתחילת 2013 ומאז לא חודשו. עד להפסקת העבודות הוקמה חומה לאורך כקילומטר מהכניסה לכפר ועד לקו הסיפוח שחותך את הכפר. אתמול, אחרי הפסקה של 4 שנים הועמדו מספר מטרים של גדר גבוהה בהמשך לחומה.

מן הסתם הקמת הגדר תימשך כעת. רוב התשתית של המכשול כבר הוקמה ומה שנותר הוא להעמיד גדר אנכית לאורך כ-2 קילומטר מסביב לכפר. דבר זה צפוי לארוך מספר שבועות. עם השלמת הגדר הכפר יהיה מוקף מכל עבר כמעט. הצד המערבי של הגדר אמור להישאר פתוח וללא גדר אולם בכיוון זה נמצא הכביש בין ירושלים להתנחלות הר גילה שמהווה מכשול משל עצמו.

עדיין לא ברור מה יקרה באזור הצפון מערבי של הכפר. שם, במקטע של כ-500 מטר עבודות התשתית לא הושלמו וממידע שהגיע אלינו הדבר נוסע מבעיות הנדסיות לא פשוטות.

הגדר תנתק את גישתם של אנשי הכפר ל-1,000 דונם של אדמות פרטיות. באדמות אלו יש שטחים נרחבים של טראסות חקלאיות יפהפיות, אדמות מרעה וכן את מעין עין חניה הגדול. כל אלו הפכו, במקביל לעבודות על הגדר לגן לאומי שעיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים הכריזו "לרווחת תושבי ירושלים".

ישראל טוענת שהגדר היא צורך בטחוני. מדוע אם כן התמהמהה המדינה עם השלמת המכשול הזה משך שנים? האם זה מקרי שחידוש העבודות על הגדר מתרחש בד בבד עם השלמת פיתוח מרכז המבקרים שנועד למשוך המוני ישראלים לאדמות שנלקחו מולאג'ה לטובת "הגן הלאומי"?

חידוש העבודות הוא מכה גדולה לאנשי הכפר. כליאתם בגדר שעוברת צמוד לבתיהם ואבדן הגישה לשטחים החקלאיים הן עוול משולל הצדקה.

מימין רואים את הקצה של החומה שעומדת על אדמות הכפר מאז 2012. משמאל, קטע הגדר שהוצב אתמול. הגדר מגמדת את החומה שבעצמה היא בגובה מספר מטרים

פורסם על ידי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s