יהיה לנו כאן מוזר ובודד כשנהיה רק עם עצמנו

מהאירוע של עמותת אליפלט בשבת שעברה

בשבת בערב תתקיים הפגנת המונים בדרום תל אביב: נגד הגירוש – בעד דרום תל אביב (פרטים נוספים בדף האירוע בפייסבוק).

לפני שבועיים יוספה השתתפה עם כמה מתרגלים ומתרגלות באירוע התמיכה בפליטים של עמותת אליפלט. זה הדיווח החזק שלה.

כתבה: יוספה

הלכתי במוצ"ש לאירוע של אליפלט, "את המשפחה שלי לא תגרשו!" האירוע התקיים באולם גדול ונעים של אברהם הוסטל, מקום שעברתי לידו אבל אף פעם לא הייתי בפנים. בתוך תאי השירותים (שהיו משותפים לכל המגדרים) היו הודעות על טיולים מאורגנים לירושלים בה נראו יפים ויפות בשיער בלונד פרוע על רקע חומת העיר העתיקה, מחייכים ונהנים. בפנים היו ציורי קיר צבעוניים, במקום שהיה פעם מבנה תעשייתי, ובמה ללהקה ששרה משהו כמו "לא לגירוש! לא לגירוש!" והיה אפשר לקנות בירה וצ'יפס. היו ילדים בכל הצבעים שהצטופפו מסביב לפינת איפור ואחרים שגזרו וקישטו בחדוה. הם בנו מגדלים של תקוה מקרטונים ומעיתוני "הארץ." הילדים, וההורים שניסו לדאוג להם, עשו תחושה יומיומית של פיקניק או מרכז קהילתי עם חוגים.

לא ידעתי אם לחייך אן לא לחייך למבקשי המקלט שהסתתובבו בין ההמון הישראלי – רציתי לחייך אבל הרגשתי שאולי זה אירוע עצוב, שהחיוך שלי יסמן איזה התעלמות מהטרגדיה הבלתי נסבלת שקורת להם, ככה, באמצע השבת שלי בין ארוחה משפחתית לשחייה בבריכה. חשבתי שיש עכשיו 66 מליון פליטים בעולם ושאולי אהיה נוכחת בחיי בעוד הרבה רגעים כאלו, קצת פיקניק, קצת יום כיפור, קצת שבעה מעורבבים יחד. חשבתי על חיי בעיר, על פושטי היד ששוכבים מחוץ לדיזינגוף סנטר, על המסוממים שבאים לבקש מטבעות וסיגריות שיושבים ושותים על אלנבי פינת החשמל, על האיש שראיתי לא מזמן הולך בבגדים מלוכלכים ברח בן יהודה בשבת בצהריים, שקרא בשמי. וזה באמת היה מישהו שהכרתי, מתנועת נוער בחו"ל ומאז has fallen on hard times.

איך אפשר למצוא מקום בלב לזה, לחיי העיר המלאה בסבל ובאי-צדק, אין מקום בלב לזה, צריך לרכך את הלב. יהושע סובול על הבמה אומר שבזה אנו נבחנים. יום כיפור. אם אפשר לחשוב שמה שאני עשיתי בשבילם, מה שאני אעשה, חורץ גם את דיני. או לסמן וי על המקום הזה של לעשות משהו מול האסון. קצת פחות מכובד, רק שלא יגידו שלא עשיתי. וגם משהו בהצטופפות יחד בתוך האולם הזכיר לי בית כנסת בגולה ביום כיפור שעסוק בדברים של קודש בזמן שבחוץ יש חול, מסחר, צעקות של אנטישמיים, רק היום הם אנטי כל השפות השמיות: תגרינית, אמהרית, ערבית, ועברית שמתערבבות ומתארחות הערב, באופן זמני, בצל דמותו של אברהם.

ציורי הקיר היו יפים במיוחד כשעמדו מולם אנשים והשתלבו בתוך הצבעים. אחרי שיר של עלמה זוהר, ושל Black Mambeat ששרו "שיר ישועה" של בוב מרלי, ירדנו למרתף שם הצטופפנו עוד ועוד לראות קטע מתוך הופעה של "תאטרון חולות": קבוצה משולבת של ישראלים ומבקשי מקלט אריתראים וסודנים. מ-ס-ס-ת-נ-נים, הם גלגלו את המילה, איך זה נשמע לאוזניים זרות: תנועות של נחש ניבזי. מ-ב-ק-ש-י מ-ק-ל-ט, הם אמרו בפה אחד וכרעו על הברכיים, מצמידים יד ליד בתנועת תחינה. הם סיפרו את הסיפור שלהם בגבול, איך נאחזו בגדר ואמרו לחיילים שיהרגו אותם. הכי חזק היה לשמוע אותם מספרים את הסיפור בשפתם, במקום שנח להם, גם אם אין להם מקום נח של ממש בשום מקום בעולם.

דיברתי בשקט עם זוג שהכרתי קצת, אמנית ומורה ליוגה. אולי בכלל לא דיברתי בשקט אולי דיברתי בקול צעקה כי היו המון אנשים והמולה וצעקות ממגפון בחוץ ומשטרה ששמרה על הסדר מול קבוצת המתנגדים הקטנה. אבל זה הרגיש כמו בשקט, כמו בבית אבלים. הבנתי שכשהם ילכו מפה הם יחסרו לי, שהתרגלתי לפינה בעיר שנפתחת אל העולם הרחב, עולם זר של פטפוט ברחוב, של שמלות אחרות, של ימי חג ותבלינים אחרים. וגם של סבל שאני לא יודעת עליו כלום ועל תחושת סכנה שהם מביאים איתם, כאילו שיש משהו שמבלבל אותנו, ואנחנו פוחדים מהרע שנוטף מבגדיהם, למרות שהם המעונים, הן הנאנסות. הבנתי שיהיה לנו כאן מוזר ובודד אחרי שגרשנו את הפליטים, וננקה מהרחוב את פושטי היד, וגם נגרש את הערבים. ונהיה רק עם עצמנו.

בשבת בערב תתקיים הפגנת המונים בדרום תל אביב: נגד הגירוש – בעד דרום תל אביב.
פרטים נוספים בדף האירוע בפייסבוק
המעוניינים להיפגש לפני ההפגנה ולהשתתף בה כקבוצה של מתרגלים ומתרגלות יכולים להירשם כאן ושאיה תיצור איתכם קשר.

מודעות פרסומת

פורסם על ידי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s