לקראת המסיק בולאג'ה – עדכונים מהמתרחש בכפר

 

מאחר שבדרך כלל אנחנו מפרסמים דיווחים על המתרחש בכפר באתר של ידידי ולאג'ה, ענות המסיק היא הזדמנות לעדכן גם כאן.
לפני קצת יותר משנה הושלמה רוב הבניה של גדר ההפרדה בולאג'ה והמסיק השנה הוא הראשון שבו נדרשים תושבי הכפר לקבל אישור מהמנהל האזרחי לצורך הגעה למטעי הזיתים שהגדר ניתקה מהכפר.
פרטים והרשמה לימי המסיק שנקיים בשבועיים הקרובים עם משפחות בכפר יש אחרי העדכונים.

בשבוע שעבר נפל אסון על משפחת ברגות'. הנכד מוחמד נהרג באתר בניה בבית שמש. אחמד ברגות' (אבו נידאל),סבו של מוחמד, הוא שותף קרוב שלנו. הוא ומשפחתו אירחו לא פעם קבוצות ישראליות שהבאנו לכפר. אנחנו מזועזעים ממותו של מוחמד שאותו הכרנו מאז היה נער ושולחים את תנחומנו למשפחה.
מתחילת השנה נהרגו באתרי בניה ישראלים 36 פועלים בתאונות שרובן ככולן הן תוצאה של מהיעדר פיקוח של המדינה על קבלני הבניה שמפרים דרך קבע את כללי הבטיחות.
במסיק בשבת הקרובה תכננו לעבוד גם עם משפחת ברגות'. נצטרף לראות האם לאור הנסיבות הטרגיות זה עדיין אפשרי.

הריסות בתים בולאג'ה – בתחילת ספטמבר הרבה ישראל ארבעה בתים בכפר. כתבנו לא מעט על האיום הנרחב שמתנוסס מעל בתי ולאג'ה. המדינה מעולם לא הכינה תכנית מתאר לחלק הצפוני של הכפר אותו סיפחה לירושלים. כתוצאה מכך מאז 1967 אין לתושבי ולאג'ה אפשרות לקבל היתרי בניה ולבנות כחוק. למרות שישראל ניתקה את הכפר מירושלים באמצעות גדר ההפרדה, מאז 2016 פקחי בניה חילקו 30 צווי הריסה והרסו כ-15 בתים בכפר. כיום כ-60 בתים – יותר ממחצית הבתים בחלק "הירושלמי" של ולאג'ה – מאוימים בצווי הריסה. לקריאה על אירוע ההריסה בספטמבר ועל ההתנגדות הלא אלימה של עשרות תושבים שהתבצרו באחד הבתים ראו את הדיווח שלנו כאן

העברת המחסום וחסימת אדמות ולאג'ה בפני תושבי הכפר ופלסטינים בכלל – לאחרונה חשפנו מידע שמבהיר שעיריית ירושלים ומערכת הביטחון הטעו את בית המשפט והציגו בפניו טענות כוזבות על צורך בטחוני לכאורה שמחייב את הזזת המחסום בין ירושלים לולאג'ה למיקום חדש. המיקום החדש יחסום את גישתם של פלסטינים – ובפרט של תושבי ולאג'ה – לשטחים חקלאיים נרחבים של הכפר ולמעיין עין חניה שנמצא במרכזם.  בשנים האחרונות, עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים הקימו על אדמות אלו את גן לאומי נחל רפאים והן פועלות על מנת להפוך את הטראסות היפהפיות של ולאג'ה לאתר נופש לתושבי ירושלים. בעתירה של בעלי הקרקעות מולאג'ה נגד העברת המחסום טענו נציגי העירייה ומערכת הביטחון שהדבר אינו קשור לתכניות הגן הלאומי אלא נובעת מכורח בטחוני. למרות שהיה ברור שמדובר בטענות שווא, השופט עודד שחם קיבל את דבריהם. כאמור, לאחרונה גילינו פרוטוקול שמבהיר שהזזת המחסום נעשתה מסיבות שבינן לבין ביטחון אין דבר. הפרטים המלאים נמצאים כאןבשבת הקרובה נמסוק גם עם משפחת חליפה שאדמותיה נמצאות ממש ליד המיקום המיועד של המחסום החדש.

ימי המסיק שלנו בולאג'ה יתקיימו בשבת הקרובה (27 באוקטובר) וביום ששי הבא (2 בנובמבר).
ניפגש בירושלים בשעה 8:00 וניסע יחד לכפר.
נהיה בחזרה בירושלים בשעה 16:00 בערך.
להרשמה, נא למלא את הטופס.
פרטים מלאים, כולל לגבי טרמפ במידת הצורך נשלח למי שירשמו.

פורסם על ידי

<span dir=rtl>תגובה אחת ל“לקראת המסיק בולאג'ה – עדכונים מהמתרחש בכפר”</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת גוגל

אתה מגיב באמצעות חשבון Google שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s