התקדמות מדאיגה במחסום ולאג'ה והזמנה לסולידריות עם הכפר

התקדמות העבודות להעברת מחסום ולאג'ה (19 באפריל 2019)

עיריית ירושלים חידשה את העבודות להעברת מחסום ולאג'ה וזאת למרות שבית המשפט המחוזי פסק שעליה לפרק את העבודות שביצעה שם לפני שנה. לכל אורך הסאגה של העברת המחסום העירייה מתנהלת תוך הפרה של החוק והוראות בית המשפט. אם חידוש העבודות הוא סימן לכך שבקרוב יועבר המחסום תהיה זו פגיעה קשה בתושבי ולאג'ה שתיחסם בפניהם הגישה לשטחים נרחבים של אדמות חקלאיות ולמעיין עין חניה. נוכח האיום הזה אנחנו נצא בשבת הבאה (4 במאי) ליום עבודה עם החקלאים המעבדים שטחים בסמיכות למיקום החדש של המחסום. בואו איתנו.

לפני שבוע, חידשה עיריית ירושלים את העבודות להעברת המחסום בין העיר לולאג'ה. העבודות מבוצעות למרות שבית המשפט המחוזי הורה לעיריית ירושלים לפרק את כל העבודות שביצעה במקום בשנה שעברה. פסק הדין של בית המשפט המחוזי ניתן בינואר השנה אולם במקום לבצע אותו העירייה ערערה עליו לבית המשפט העליון. הדיון בבית המשפט העליון נקבע לפברואר 2020 וכעת העירייה ממהרת לקבוע עובדות בשטח שיהפכו את הדיון בבית המשפט לחסר טעם.

נזכיר שלאורך כל הדרך העירייה פעלה תוך הפרה גסה של החוק והתעלמות מפסיקת בית המשפט: העירייה החלה בעבודות בפברואר 2018 מבלי שהיתן להן היתר כנדרש בחוק. מנכ"ל העירייה הקודם אמנון מרחב, פיקח באופן אישי על ביצוע העבודות וסירב לעצור אותן גם כשבית המשפט הוציא צו שהורה לעשות זאת.

העבודות שמתנהלות כעת הן גידור של השטח מסביב למקום שבו רוצים להציב את המחסום. הגידור מתבצע תוך הריסה של טראסות אולם רשות הטבע והגנים שרואה מעלימה מכך עין ומאפשרת את העבודות למרות שהיא התעקשה על הפיכת אדמותיהם הפרטיות של תושבי ולאג'ה לגן לאומי בטענה שהדבר נדרש על מנת לשמר את הטראסות העתיקות.

בשולי הדברים, כוחות מג"ב ניסו לסלק אותנו מהשטח ולמנוע מאיתנו לתעד את המתרחש.

עבודות הגידור על הטראסות מסביב למיקום החדש של המחסום (23 באפריל 2019)

אם העבודות לא יעצרו הרי שתוך זמן קצר המחסום יועבר למיקומו החדש. המשמעות תהיה שגישתם של תושבי ולאג'ה – ופלסטינים בכלל – תיחסם למעיין עין חניה ול-1,200 דונם של אדמותיהם החקלאיות. לאחר העברת המחסום עיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים רוצות להפוך את השטחים הללו של ולאג'ה ובמרכזם את מעיין עין חניה לאתר טיולים ופיקניקים לישראלים. להרחבה על הפגיעה הצפויה מהעברת המחסום ועל האופן שבו הרשויות הישראליות שיקרו לבית המשפט על מנת להציג את ההשתלטות על אדמות ולאג'ה כעניין בטחוני ראו כאן.

אל מול האיום הזה נצטרף בשבת ה-4 במאי לחקלאים אשר ממשיכים לעבד אדמות באזור שסמוך למיקום החדש של המחסום. מצד אחד החקלאים חסרי אונים מול ההשתלטות על אדמותיהם והצבת מחסום עם חיילים חמושים שמשמעותו עלולה להיות סילוקם מהשטח. מצד שני הם ממשיכים בהתמדה להגיע לאדמות ולהכין אותן לזריעה של גידולי הקיץ למרות שהם כלל אינם יודעים האם כשהירקות יבשילו הם עדיין יוכלו להגיע לשטח. בזמן הזה חשוב מתמיד לעמוד איתם, להביע את תמיכתנו ולבדוק אלו עוד אפשרויות לפעולה קיימות.

ניפגש בשבת ה-4 במאי בשעה 8:00 בירושלים. משם ניסע ביחד נסיעה קצרה אל אדמות הכפר.
יחד עם החקלאים נכשיר טראסות לזריעת הקיץ. מדובר בעבודה מהנה ולא קשה.
נהיה בחזרה בשעה 16:30
פרטים מלאים כולל לגבי טרמפ במידת הצורך, נשלח למי שירשמו דרך טופס ההרשמה.
בשאלות אפשר לכתוב לנו.

פורסם על ידי

<span dir=rtl>2תגובות ל‘התקדמות מדאיגה במחסום ולאג'ה והזמנה לסולידריות עם הכפר’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s