הזמנה לימי מסיק

מהמסיק בולאג'ה

ימי המסיק בפתח. עבור החקלאים הפלסטינים מדובר בפרנסה ולא פחות מכך במסורת ותרבות שהיא נדבך חשוב בשורשים הפלסטינים בארץ הזו. ובחיים תחת כיבוש עונת המסיק עומדת בצילן של הגבלות גישה שישראל מטילה, מפגשים לא רצויים עם חיילים והסכנה שבאלימות מצד אזרחים ישראלים.

זו תהיה השנה העשירית שבה אנחנו מצטרפים לחברינו בולאג'ה ודיר איסתיא. גם עבורנו זו כבר הפכה למסורת שבה אנחנו חוצים גבולות, נפגשים ובונים בסיס לשותפות מתמשכת. השנה, נוסף על ימי המסיק בשתי הקהילות הללו נגיע למסוק גם עם חקלאים בכפרים אחרים שם נאלצים להתמודד עם הגבלות של הצבא ואלימות ישראלית.

פעילות המסיק בכל אחד מהכפרים הללו מתקיימת בתנאים ופוטנציאל חיכוך שונים. אנא קיראו את ההסברים לגבי המתרחש בכל אחד מהמקומות הללו כדי שתדעו למה לצפות (אם כי, תמיד מתרחשים דברים לא צפויים) ותוכלו לבחור את הפעילות המתאימה לכם. קישור לטופס הרשמה לימי המסיק נמצא בסוף הטקסט.

דיר איסתיא – הכפר נמצא כחצי שעה נסיעה מזרחה מתל אביב בין ראש העין וההתנחלות אריאל. דיר איסתיא זה הכפר עמו יש לנו את הקשרים הקרובים ביותר. לתושבי הכפר יש שטחים נרחבים של כרמי זיתים ותקופת המסיק בו נמשכת לאורך שבועות ארוכים.

לא מעט התנחלויות הוקמו על אדמות דיר איסתיא וחלק מהאדמות החקלאיות של הכפר נמצאות בסמיכות אליהן. יחד עם זאת, בשנים האחרונות כמעט ולא נרשמו תקריות בהן הצבא או תושבי ההתנחלויות ניסו למנוע מהמסיקים להתקיים. מהניסיון שלנו ימי המסיק בדיר איסתיא עוברים בצורה נעימה מאוד. אנחנו מקיימים אותם בעיקר בשל האפשרות למפגש ובניית קשרים. לאורך השנים התפתחו לנו קשרים אמיצים עם חלק מהתושבים. החברות הזו מלמדת אותנו המון על מציאות החיים תחת כיבוש וגם משמשת בסיס לפעילות משותפת בזמנים שבהם תושבי הכפר נאלצים להתמודד עם התנכלויות מצד הצבא או אזרחים ישראלים.

רוב  הכרמים נמצאים במקומות נגישים (לפעמים נדרשת הליכה קצרה ולא קשה).
ימי המסיק בדיר איסתיא מתאימים מאוד לילדים. אנחנו מנסים – אולם לא יכולים להבטיח –  שמי שמגיעים עם ילדים יעבדו עם משפחות פלסטיניות שילדיהן בגילים קרובים.

ימי המסיק בדיר איסתיא יתקיימו ב-19 באוקטובר (שבת במהלך סוכות), 26 באוקטובר (שבת) ו-9 בנובמבר (שבת). היציאה למסיק בדיר איסתיא היא מתחנת הרכבת בראש העין. אנחנו נפגשים בתחנת הרכבת ראש העין בשעה 7:00 ונחזור לשם בשעה 16:30 לכל המאוחר.

ולאג'ה – הכפר נמצא מדרום לירושלים וחלקו אף סופח לעיר ב-1967. עונת המסיק בכפר עומדת בסימן אחת המכות הקשות שניחתו על תושביו: גדר ההפרדה מנתקת את הכפר משטחים נרחבים של כרמי זיתים, שטחים שעיריית ירושלים ורשות הטבע והגנים רוצות להפוך לאתר פיקניקים ישראלי אותו הן מכנות גן לאומי נחל רפאים.
אנחנו נצטרף למשפחות המוסקות בשני צידי הגדר. כלומר גם בתוך הכפר היכן שגישת החקלאים לאדמותיהם אינה מוגבלת וגם באדמות שהגדר מנתקת ממנו. בולאג'ה אין סכנה להטרדות מצד אזרחים ישראלים אולם בעונת המסיק הקודמת חיילי משמר הגבול ניסו למנוע מחקלאים להגיע אל האדמות שמעבר לגדר ההפרדה.
כמו בדיר איסתיא המסיק בולאג'ה הוא הזדמנות להכרות אישית. נוסף על כך נוכל לראות מקרוב את גדר ההפרדה ולשמוע על הנזקים הכבדים שהיא גורמת. וכמובן, ההצטרפות שלנו למסיק באדמות שגדר ההפרדה מקשה את הגישה אליהן היא חשובה ביותר.

גם בולאג'ה רוב הכרמים נמצאים במקומות נגישים והמסיק בהחלט מתאים לילדים (מי שמגיעים עם ילדים יוכלו למסוק בתוך הכפר היכן שאין חשש להפרעה מצד חיילי מג"ב).

היציאה למסיק בולאג'ה תהיה מירושלים. את נקודת המפגש המדויקת נפרסם בהמשך. ימי המסיק יתקיימו ב-25 באוקטובר (ששי) וה-2 בנובמבר (שבת). ניפגש בשעה 7:45 ונהיה בחזרה בשעה 16:00

ימי מסיק עם חקלאים תחת איום – במקומות רבים בשטחים, חקלאים פלסטינים נאלצים להתמודד עם אלימות של אזרחים ישראלים והגבלות שונות שהצבא מטיל על היכולת שלהם לגשת אל אדמותיהם.

ישנם אזורים שבהם ישראלים מרבים לתקוף באלימות חקלאים פלסטינים ולהשחית את עצי הפרי. פעמים רבות התגובה של הצבא לאלימות הזו היא להגביל דווקא את החקלאים הפלסטינים ולאסור עליהם את הגישה לאדמותיהם. בעונת המסיק הצבא קובע כמה ימים שבהם הוא מתיר לחקלאים לקטוף את הפרי.

החשיבות בהצטרפות שלנו למסיקים אלו היא אם כן כפולה – בשל הגבלת ימי המסיק בידי הצבא נדרש מספר גדול ככל האפשר של מי שיקטפו את הזיתים. ומכיוון שהחקלאים עלולים להיתקל בהתנכלויות הנוכחות שלנו גם מהווה הגנה חשובה.

בקבוצות שלנו יש א/נשים מנוסים שיודעים כיצד להתנהל בסיטואציות מאתגרות כאלו. כמובן שלפני שנצא לשטח נכין את עצמנו כיאות כדי שאם יווצר עימות נדע איך לשמור על עצמנו וגם כיצד להתנהל באופן שאינו מחריף את המצב.

מכיוון שהצבא אינו מאפשר לחקלאים להגיע לכרמים כרצונם, ימי המסיק המדוייקים יהיו ידועים רק אחרי שהצבא יעדכן את החקלאים. לכן לעת עתה אנחנו מבקשים ממי שמעוניינ/ת להגיע לימי המסיק הללו להירשם ללא תאריך מדויק. סיכוי רב שהאישורים שהצבא יתן יהיו באמצע השבוע. נשמח מאוד אם מי שיכולים להגיע למסיק באמצע השבוע ירשמו. כך נוכל לפנות אליכם כשנדע את התאריך והמקום המדויקים ומי מכם שיוכל יצטרף אלינו.

והנה טופס ההרשמה לימי המסיק. לנוחותכם אנחנו מרכזים כאן את התאריכים השונים:
בדיר איסתיא ימי המסיק יתקיימו ב-19 באוקטובר (שבת במהלך סוכות), 26 באוקטובר (שבת) ו-9 בנובמבר (שבת). היציאה למסיק בדיר איסתיא היא מתחנת הרכבת בראש העין. אנחנו נפגשים בתחנת הרכבת ראש העין בשעה 7:00 ונחזור לשם בשעה 16:30 לכל המאוחר.

בולאג'ה ימי המסיק יתקיימו ב-25 באוקטובר (ששי) וה-2 בנובמבר (שבת). ניפגש בשעה 7:45 ונהיה בחזרה בשעה 16:00. ניפגש בירושלים ומשם נצא יחד אל הכפר.

חקלאים תחת איום – כאמור, עדיין איננו יודעים במדויק את הימים (והמיקום) שבהם נצטרף לחקלאים שנמצאים תחת איום. אבל בטופס ההרשמה יש גם משבצת להרשמה לימים אלו ומי שיסמנו אותה יקבלו מאיתנו מידע ברגע שנדע יותר.

הנה הטופס להרשמה לימי המסיק.
מי שירשמו יקבלו מאיתנו מייל עם מידע מלא, כולל לגבי טרמפ במידת הצורך.
ובכל שאלה אפשר לכתוב לנו.

 

פורסם על ידי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s