חיפוש במחסום

ציור של בנקסי על חומת ההפרדה בבית לחם

יודית כותבת על החוויה של להיות מעוכבים במחסום ולעבור בידוק ממושך. הכל בגלל שמן הזית ושאר המוצרים של חקלאי דיר איסתיא שהיו ברכב. אנחנו מוכרים את המוצרים הללו לאורך כל השנה. הנה טופס ההזמנה והמחירים בפנים.

כתיבה: יודית יהב

זה היה אחד מימי המסיק הטובים שלי. לא שהשתתפתי בימי מסיק רבים כל כך – ובכל זאת, בכמה מהם הייתי. מזג האוויר היה מושלם – אפור סתווי בלי השמש היוקדת – משפחה פלסטינית מקסימה אליה הצתוותנו, שפע של זיתים שהגביר את המוטיבציה ואת הקצב בעבודה, טיפוס חלק ובטוח על העצים השופעים.

אממהה, חוויה מעניינת, שלא לומר מתסכלת, עברה עלינו בדרכנו חזרה הביתה. ודווקא במחסום.

יצאנו מהכפר בשעה 16:30 עם 12 ג'ריקנים של שמן זית ו-10 בקבוקי פלסטיק עם זיתים כבושים, הכמויות שרכשנו מחקלאים בכפר עבור חברים בישראל. "מאין הגעתם?" שאל הבודק במחסום חוצה שומרון. "מדיר איסתיא" ענתה שלומית בכנות אופיינית.

"מאיפה?" "מדיר איסתיא?" "איך שם המקום?" "דיר איסתיא".

הבחור נדרך. ונלחץ. ביקש תעודות זהות וביקש מאיתנו לדקלם את תאריכי ההולדת שלנו ואת מספרי תעודות הזהות, סקר היטב את פנינו מול התמונות ופסק: "סעו ימינה לבידוק". חשבתי שאולי הוא לא מזהה אותי, כי מאז התמונה בתעודה שערי הלבין, והנה שוב הוכחה לגילי המופלג. גם התמונה בתעודה של שלומית לא היתה מי יודע מה מעודכנת. טוב, חשבתי לעצמי, אנחנו הרי מתבגרות. זה ייגמר צ'יק צ'ק.

חבורה גדולה של בודקים-בודקות-שומרים-שומרות קיבלה אותנו ב"ימינה". "מה האיפיון?" נשאל בקשר הבחור במחסום, "שתי מקומיות עם ג'ריקנים של שמן זית", היתה התשובה בקשר. התעודות נלקחו מאיתנו, הורו לנו לצאת מהמכונית, לפתוח את תא המטען ואת מכסה המנוע, ולהתרחק. "לפי חוקי המכס אסור להעביר יותר מ-4 גלונים של שמן זית לתחומי המדינה", הבהירה לנו האחמ"שית. "תצטרכו לחזור לכפר ולהוריד את הגלונים האסורים".

נו, בסדר. אם זו הבעיה. אמנם לא ידענו על החוק הזה, אבל שמחנו שהרשות הפלסטינית נחשבת למדינה כך שיש פיקוח מכס על סחורה שנכנסת. אלא שבכך לא תמה הפרשה. עדיין היה עלינו לעבור בדיקה מדוקדקת. כל הגלונים הועמסו על עגלת סופר והועברו שיקוף במכונה, כך גם הזיתים, התיקים שלנו, אנחנו וגופנו. והמכונית? אליה נשלחה הכלבה הטובה מיקה. לרחרח ולבדוק, לקפוץ ולרחרח.

לא ברור מה קפץ עליה, על מיקה, אבל התברר שבעקבות הרחרוח עלינו להעביר את המכונית בדיקה ביטחונית. "יש אינדיקציה" לחשו הבודקים זה לזה, ממתיקי סוד.

שלומית נאלצה להביא את המכונית לסככה סמוכה, לחתום על מסמך שהיא מפקידה בידיו את המכונית ו… להתרחק מהמקום. יותר משעה נמשך הבידוק, ואנחנו יושבות בחדר ההמתנה עם עוד ועוד פלסטינים, שכל חטאם היה שלא היתה עליהם תעודת זהות או כל תעודה אחרת. ובכל הזמן הזה שלומית ובתה המקסימה היו סבלניות, חייכניות, מכילות. אולי בהשפעת הבודהיזם. האחיינית של לשומית, שהשתתפה גם היא במסיק, נאלצה להזמין מונית מהמחסום כדי להגיע בזמן למקום עבודתה.

כעבור שעתיים, בשעה 18:45,  שחררו אותנו, לא לפני שהחזירו לנו את רישיונות הנהיגה, שנשמרו כערובה שלא נברח עם השמן לתחומי ארצנו. חזרנו לכפר, השארנו שם 8 גלונים, ופנינו לחזור הביתה. הפעם, כבר הכירו אותנו במחסום וסימנו לנו לעבור, בליווי חיוך. ב-19:30 הגעתי הביתה.

אז דעו לכם שעל פי חוקי המכס (או יותר נכון מחלקת הפיצו"ח של משרד החקלאות) אסור להעביר יותר מ-4 גלונים של שמן זית ברכב אחד. ודעו לכם גם, שבמחסום לא כדאי לומר שהייתם בכפר פלסטיני. מה רע בביקור חברים בברקן?

————–

אנחנו מוכרים את שמן הזית, הזיתים ושאר המוצרים מדיר איסתיא לאורך כל השנה. יש לנו נקודות חלוקה בפרדס חנה, תל אביב, חיפה וירושלים. הזמנות גדולות אנחנו יכולים להביא למקומות נוספים.
מוזמנים לרכוש ולהפוך לחלק מקהילת אוהדי דיר איסתיא. טופס ההזמנה כאן.
המחירים נמצאים בתוך הטופס ולנוחותכם גם כאן:
1.5 ליטר שמן זית לא אורגני 52 ש"ח (35 ש"ח לליטר)
1.5 ליטר שמן זית אורגני 69 ש"ח (46 ש"ח לליטר)
ג'ריקן של 18 ליטר שמן זית לא אורגני 600 ש"ח (33.3 ש"ח לליטר)
ג'ריקן של 18 ליטר שמן זית אורגני 800 ש"ח (44.4 ש"ח לליטר)
1 ק"ג זיתים כבושים 38 ש"ח
0.5 ק"ג זעתר 30 ש"ח
סבון משמן זית 8 ש"ח

 

פורסם על ידי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s