יותר משמן זית – דרך טעימה לבנות קשרים ולתמוך בחקלאים פלסטינים

עונת המסיק הסתיימה וזה זמן מצוין לרכוש שמן זית טרי ומוצרים נוספים מדיר איסתיא ואל-ולאג'ה. זו תמיכה כלכלית חשובה במשפחות פלסטיניות שמתמודדות כיום עם הנזק הכלכלי של מגיפת הקורונה, עם ההתחממות הגלובאלית שפוגעת בחקלאות הבעל ועם השתלטות על אדמות והשחתת כרמים בידי המדינה ואזרחים ישראלים.

לשמחתנו הרבה היקף הרכישות משני הכפרים גדל כל הזמן. זה כמובן כרוך בלא מעט השקעת זמן מצידנו ויש כאן הזדמנות למי שרוצה להיות מעורב/ת ולסייע: להצטרף לצוות שמביא ומוכר את המוצרים או לפרסם את המידע על השמן ושאר המוצרים הלאה לחברים וכך לעזור לנו להגיע לא/נשים נוספים. אפשר לכתוב לנו ונצרף אתכם/ן בשמחה לפרויקט המוצלח הזה.

הנה המידע לרכישת המוצרים ואחריו סקירה של אירועים שונים מששת החודשים האחרונים שעימם נאלצים להתמודד חברינו מולאג'ה ודיר איסתיא.

רכישות מדיר איסתיא

את המוצרים מדיר איסתיא אנחנו מוכרים בירושלים, תל אביב ופרדס חנה. במידה ויש הזמנה גדולה מישוב אחר נשתדל להביא אותה גם לשם. אלו המוצרים ומחיריהם:

שמן זית לא אורגני – ג'ריקן של 17.5 ליטרים ב-650 ש"ח
שמן זית לא אורגני – פח של 5 ליטרים ב-195 ש"ח
שמן זית אורגני – ג'ריקן של 17.5 ליטרים ב-850 ש"ח
שמן זית אורגני – פח של 5 ליטרים  ב-250 ש"ח
זיתים – 1 ק"ג ב-40 ש"ח
זעתר –  1/2 קילו  ב-30 ש"ח
סבון מזית –  יחידה ב-8 ₪

להזמנה מלאו את טופס ההזמנה (המוצרים והמחירים רשומים גם בפנים)  וניצור קשר בחזרה.
שבוע עד שבועיים לאחר שהזמנתם/ן תוכלו לאסוף את ההזמנה מאחת מנקודות החלוקה שלנו.
התשלום הוא במזומן בעת שאתם אוספים את ההזמנה והוא מגיע במלואו למשפחות מהן רכשנו את המוצרים.

אנחנו מוכרות את מוצרי דיר איסתיא לאורך כל השנה כך שכדאי לשמור את הקישור לטופס ההזמנה כדי שתוכלו להזמין גם בעתיד.

ולאג'ה

בזכות הקירבה לירושלים אנחנו עושות משלוחים שבועיים מהכפר אליכם הביתה (בירושלים בלבד) ומביאות מהכפר מגוון של ירקות, גבינה, תבשילים, דברי מאפה ועוד. כל המוצרים טריים ותוצרת בית; הירקות הם גידולים אורגנים באדמות הכפר שמאוימות מתכניות ישראליות שונות (פירוט למטה).

המוצרים מתעדכנים מעת לעת והנה כמה מהם לדוגמא:
שמן אורגני וזיתים
ממולאים (עלי גפן, כרוב וקישוא)
ירקות טריים (משתנה לפי העונה – בתקופה זו של השנה חסה, צנוניות ובצל ירוק)
לבנה וגבינה מחלב כבשים
מתוקים – מעמול ממולא תמר, ריבות
ועוד….

המשלוחים מתקיימים בכל שבוע ביום חמישי בערב. אנחנו מביאים את ההזמנה אליכם הביתה (בירושלים בלבד). את טופס ההזמנה אפשר למלא עד יום שלישי בכל שבוע (או למלא מאוחר יותר ולקחת בחשבון שתיכנסו למשלוח של השבוע הבא). אפשר גם לעשות הזמנה גדולה לאירוע משפחתי ובמקרה כזה נתאם את הזמן המתאים לכם לקבלת ההזמנה ונשתדל לתת הנחה במחיר.

התשלום הוא במזומן בעת קבלת ההזמנה שלכם.
להזמנה נא למלא את טופס ההזמנה (רשימת המוצרים המלאה והמחירים נמצאים בפנים).
גם את הקישור של טופס ההזמנה הזה כדאי לשמור כך שתוכלו להזמין מתי שתרצו.

ועכשיו להקשר הרחב…. רשימת הבעיות והעוולות ארוכה אבל אחריה יש רשימה – גם היא לא קצרה – של הצלחות; הצלחות שמתרחשות רק בגלל התמדה של פלסטינים והישראלים שעומדים לצידם.

משבר האקלים פוגע בחקלאות הבעל
השפעותיו של משבר האקלים הורגשו השנה ביתר שאת בגלי החום הארוכים. התחממות מזג האוויר גם פוגעת בחקלאות הבעל (חקלאות המבוססת על מי גשם ללא השקיה) ובפרט בגידולי הזיתים בשטחים הפלסטינים אשר אינן נסמכים על השקיה. אצל חקלאים פלסטינים רבים היבול השנה היה זעום ביותר וזאת למרות שפע הגשמים שירדו במהלך החורף ושנתנו תקווה ליבול רב. עיתון הארץ נענה להצעה שלנו ופרסם כתבה מקיפה על הנושא שבה גם מרואיינים כמה חקלאים מדיר איסתיא.

חשוב לראות שגם בהיבט של משבר האקלים השליטה הישראלית בפלסטינים משחקת תפקיד שלילי מרכזי: כדי להתמודד עם גלי החום החקלאים היו יכולים להשקות את כרמי הזיתים שלהם. אלא שמשאבי המים נשלטים בידי ישראל וממילא רוב כרמי הזיתים נמצאים בשטחי C שבהם ישראל מגבילה מאוד את התשתיות הפלסטיניות. למשל, הצבא הוציא באביב האחרון צו הריסה לבור מים שחקלאי מדיר איסתיא חפר בכרם שלו. לחקלאים ישראלים ובפרט למתנחלים דווקא כן מתאפשר להניח תשתיות מים ולהשקות זיתים וגידולים אחרים.

השתלטות על אדמות ועקירת כרמים
גם המדינה וגם אזרחים ישראלים פוגעים דרך קבע בחקלאים פלסטינים. בחארס שליד דיר איסתיא נעקר בחודש מאי השנה (ככל הנראה בידי אזרחים ישראלים) כרם זיתים שהתנחלות רבבה מתרחבת לעברו. זמן קצר לאחר מכן עקר הצבא כרם גדול של תושב דיר איסתיא. הצבא גם הוציא צו המורה לעקור כרם שלישי. במקביל, תושבי ההתנחלות יקיר השתלטו על שטח אדמה של תושב דיר איסתיא עאמר אבו היג'לה ולמרות שהמנהל האזרחי הכיר בבעלות של עאמר המשטרה והצבא לא רק שאינם פועלים נגד העבריינים אלא אף מסייעים להם.

בולאג'ה המדינה אמנם מתקשה להשלים את תכנית ההשתלטות שלה על כרמי הזיתים שניתקה מהכפר באמצעות גדר ההפרדה אולם החקלאים שממשיכים להגיע לאדמותיהם מסתכנים בגירוש ולפעמים אף מעצר בידי חיילי משמר הגבול.

הפגיעות הללו שמתרחשות לאורך כל השנה מגיעות לשיא בעונת המסיק אז יש אירועים רבים של גניבת פרי, השחתת עצים ותקיפת חקלאים פלסטינים. לפי סקירה של האו"ם בארבעת השבועות הראשונים של עונת המסיק הושחתו למעלה מ-1,000 עצי זית ותועדו מעל 30 מקרים של תקיפות מתנחלים. בחלק מהמקרים במקום להגן על החקלאים הפלסטינים חיילי צה"ל השתתפו בתקיפתם.

משבר הקורונה
הפגיעה הכלכלית של משבר הקורונה אינה פוסחת על תושבי ולאג'ה ודיר איסתיא. בפרט, הגבלות התנועה והמסחר מקשות על חקלאים למכור את השמן שלהם. נפגעים במיוחד אלו שמייצאים שמן למדינות ערב.

הערך המוסף של התמיכה שלנו
על רקע האיומים עימם מתמודדים חקלאים פלסטינים, מכירת התוצרת החקלאית מולאג'ה ודיר איסתיא מקבלת ערך מוסף. אנחנו שומעים מהשותפים שלנו בדיר איסתיא כמה הרכישות שלנו עוזרות בתקופת הקורונה; הרכישות מולאג'ה מתבססות על תוצרת שהחקלאים מגדלים באדמות שישראל מנסה להשתלט עליהן וההכנסה שהחקלאים מקבלים מהעבודה שלהם בשטחים הללו מאפשרת להם להתמיד ולא לוותר.

למי שמעוניינ/ת, הקשר שנבנה עם החקלאים מאפשר גם להגיע איתם לשטח: במהלך המסיק השנה ליווינו משפחה מהכפר בורכין שליד דיר איסתיא וכך היא הצליחה לראשונה אחרי עשרים שנה למסוק את הכרם שלה שהמאחז ברוכין חסם את גישתה אליו; מסקנו עם חקלאים מולאג'ה באדמות המאוימות וכשהצבא לא איפשר לאחת המשפחות להגיע לכרם שלה ההתערבות שלנו הביאה לכך שבשבוע לאחר מכן זה כן התאפשר. השתתפנו במחאה של תושבי חארס על עקירת הכרם ואנחנו פועלים ביחד עם עאמר אבו היג'לה כדי להוציא את המתנחלים שהשתלטו על אדמתו.

אפשר להצטרף
הפרויקט הצנוע של מכירת התוצרת החקלאית מוכיח שלכל פעולה יש משמעות ושיש לנו הרבה דרכים להשפיע. לצד התמיכה במשפחות מולאג'ה ודיר איסתיא גם המתרגלים והמתרגלות שלנו מקבלים לא מעט: הכרות טובה יותר עם המציאות בכפרים, קשרי ידידות עם החקלאים והאנרגיה הטובה שמגיעה עם פעולה מיטיבה.
כמו שכתבנו למעלה נשמח מאוד שתצטרפו אלינו: אפשר לרכוש (טופסי ההזמנה נמצאים למעלה), להפיץ את המידע במייל ובפייסבוק וגם להצטרף לצוות הפרויקט (כיתבו לנו)

 

 

פורסם על ידי

<span dir=rtl>4תגובות ל‘יותר משמן זית – דרך טעימה לבנות קשרים ולתמוך בחקלאים פלסטינים’</span>

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s