שלוש דוגמאות עומק להתייחסות בודהיסטית לסבל העולם. והזמנה ליום עבודה בולאג'ה

בשבת ה-28 במאי נצא ליום עבודה עם חקלאים בולאג'ה.
בשבועות אלו האדמה נחרשת, גידולי הקיץ נשתלים ונזרעים – החום של האדמה משובץ בנקודות ירוקות של שתילים קטנים.
כמה וכמה חקלאים ביקשו שנעבוד איתם.

ניפגש בשעה 7:30 בירושלים.
אחרי זמן לבניה של התכוננות למשך היום ניסע אל הכפר.
נהיה בחזרה בירושלים בשעה 16:00

פרטים נוספים – כולל סיוע בטרמפ – נשלח למי שימלאו את טופס ההרשמה.
ובכל שאלה אפשר לכתוב לנו.

השבוע שעבר היה רווי באירועים אלימים ואלו לא פסחו על ולאג'ה.
המדינה הרסה בית של אחד מבני משפחת ברגות', משפחה יקרה לליבנו שאנו בקשר איתה מתחילת הפעילות שלנו בכפר. זו היתה ההריסה הראשונה מאז ההצלחה של קהילת ולאג'ה לפני חודש וחצי לקבל הכרה של המדינה בצורך לקדם תכנית מתאר לכפר. על הסתירה הזו ובעיקר על משפחת ברגות' והבית שנהרס אפשר לקרוא אצל ידידי ולאג'ה.

ננצל את הפוסט הזה גם כדי לכתוב על כמה התרחשויות נוספות בעולם הדהרמה-אקטיביזם.

ווין ברוס – העולם בוער
באירוע מחריד ווין ברוס, חבר בסנגה בודהיסטית ופעיל אקלים מקולורדו העלה את עצמו באש מול בית המשפט העליון בארצות הברית במחאה על המשך המדיניות שמחריפה את משבר האקלים. כתוצאה מהמעשה ברוס מת.

המעשה זעזע סנגהות בודהיסטיות ובמיוחד את מי שהכירו את ברוס. המעשה הזה של הצתה עצמית התרחש בווייטנאם בימי מלחמת האזרחים ובשנים האחרונות נזירים בטיבט מעלים את עצמם באש במחאה על הדיכוי הסיני. טיך נהאת האן התבטא בזמנו באופן שגילה הבנה למעשה ההצתה העצמית. מדברים שברוס כתב אפשר להבין שהוא ראה את המעשה שלו כחלק מאותן הצתות עצמיות בודהיסטיות. בדרך כלל הדימוי של הבודהיזם – במיוחד הדימוי שלו במערב – הוא של אי אלימות ואפילו יותר מכך של שלווה, סיפוק ושמחה. המעשה של ברוס שכאמור יש לו שורשים במסורת הבודהיסטית הוא מעשה חריף של הקרבה עצמית, סבל ואפשר רק לנחש אלו רגשות עזים היו בתוכו של ברוס. מסתבר שבבודהיזם יש את שני הקצוות הללו.

אפשר לראות בהצתה העצמית של ברוס מעשה של אלימות עצמית או ביטוי לנפש שהדוקהה שחוותה הביאה אותה לפעולה לא מאוזנת. מה היא פעולה מאוזנת אם כך? האם חוסר המעש ואפילו האדישות של כל כך הרבה מאיתנו נוכח האסון האקלימי האלים שהאנושות יוצרת הם ביטוי לפעולה מאוזנת?

קריטי קאנקו, מדענית אקלים ומורת זן שגם היתה מיודדת עם ברוס פרסמה מיד אחרי מותו ציוץ קצר בטוויטר שכמעט ושיבח את המעשה של ברוס. היא וקהילת הדהרמה שבה ברוס תרגול פרסמו לאחר מכן התייחסות ארוכה, כואבת ואחראית יותר.

ווין ברוס. התמונה היא מהאתר של אקודהרמה – מרכז הרטריטים בהרי הרוקי https://rmerc.org/in-memoriam-wynn-bruce-1968-earth-day-2022/

לפני כמה ימים קאנקו פרסמה מאמר שמתחיל מההצתה העצמית של ברוס, פורס את ההתמודדות הנפשית הקשה שלא פעם היא מנת חלקם של פעילות ופעילי אקלים ומתאר את האופן שבו הדהרמה יכולה להציע תמיכה.

סטיבן פולדר – העולם הוא חלום
דוגמא שונה בתכלית להתייחסות מתוך הדהרמה אל מערכות חברתיות והסבל שהן מייצרות הופיעה לפני מספר שבועות בראיון שפורסם בעיתון הארץ עם מורה הדהרמה סטיבן פולדר, המייסד של עמותת תובנה. מה שתפס את תשומת הלב של רבים היה המסר של פולדר שחיים של שמחה וחוסר דאגה יכולים להיות נחלתו של כל אחד ללא תלות ב – ואפילו ללא חשיבות של – תנאי החיים. פולדר והמראיינת אילת שני לא הצליחו להציע התייחסות בעלת תוכן לחיים עם קושי ובוודאי לא למערכות החברתיות והפוליטיות שמייצרות אי שוויון, אלימות וסבל. במקום זאת פולדר המשיל בראיון את החרדה ממצבו של העולם לפחד מחלום בלהות – מעורר אימה אך חסר כל ממשות – וטען שבעוד שאיננו יכולים לשלוט בעולם על בעיותיו החברתיות אנחנו כן יכולים לכוון את התודעה שלנו אל שלווה ושמחה.

אביב טטרסקי – אלימות, כאב לב ואהבה
גם הקהילה האקטיביסטית שאנחנו חלק ממנה מתמודדת עם רמות קשות של אלימות, סבל ורגשות חריפים של זעם, חוסר אונים, פחד ועצב. רף האלימות בחודשיים האחרונים גבוה במיוחד. אביב שלנו פרסם פוסט על חלק מהאלימות שאליה הוא נחשף, על נשיאת הכאב ועל הנס של פתיחת הלב

סנגה ופעולה
במשבר הסביבה, במשטר העליונות היהודית האלים שבו אנו חיים ובכל עשייה לתיקון אין תחליף לסנגה, לקהילה של שותפים ושותפות לדרך שטווים רשת תמיכה דרך פעולה, הקשבה ואכפתיות הדדית.
ביום שבת ה-28 במאי הקהילה שלנו תצטרף לשותפים בולאג'ה. הפעילות החקלאית מחיה את הנפש ולתמיכה בחקלאים יש ערך ממשי.
כמו שכתבנו למעלה נצא מירושלים בשעה 7:30.
פרטים נוספים – כולל סיוע בטרמפ – נשלח למי שירשמו בטופס ההרשמה.
בשאלות אפשר לכתוב לנו.

פורסם על ידי

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s