איכויות באקטיביזם

הכפר

ביום רביעי האחרון הגענו לאדמות דיר איסתיא וחארס נוכח הכוונה של ארגון "נחלה" להקים מאחז באזור.
אביב משתף במחשבות שלו על איכויות של אקטיביזם כפי שבאו לידי ביטוי בפעילות הזו.
זו גם הזדמנות להזכיר את שבת התרגול שנקיים בתל אביב ב-30 ביולי ושעדיין אפשר להירשם אליה. ימי תרגול כאלו מאפשרים לנו לפעול עם הרוח שאביב מתאר בטקסט.
—————-

לצד שאר הפעילים וקבוצות השמאל שהגיעו לשטח מול מבצע המאחזים של "נחלה" ביום רביעי האחרון גם  דהרמה מעורבת חברתית נתנה את התרומה הקטנה שלה. אני רוצה לסמן כמה דברים שהופיעו בפעולה שלנו ואני חושב שהם חלק חשוב מפעולה אקטיביסטית.

אכפתיות – כבר מתחילת הקמפיין שלהם נחלה סימנו את אזור ואדי קנה כיעד להקמה של אחד המאחזים. שיערנו שמדובר בשטחים של דיר איסתיא או חארס, שני כפרים שאנחנו פועלים איתם כבר למעלה מעשור. לכן מבחינתנו, היה מדובר על אנשים שאנחנו מכירים, חלקם חברים שלנו, שאיום המאחזים מופנה כלפיהם. ההירתמות שלנו הגיעה בראש ובראשונה מתוך אכפתיות כלפי שותפים וחברים שלנו; אקט טבעי וכמעט ספונטני.

בשבילי ההכרות האישית הזו היא המוטיבציה הכי חזקה לפעולה, הרבה יותר מאשר רק אידאולוגיה או מחויבות פוליטית. רווח נוסף הוא שמאחר שהמוטיבציה שלנו התבססה על אכפתיות לא היינו צריכים להזין אנרגיה של מאבק במתנחלים – אנרגיה מוצדקת אבל כזו שיש לה מחירים.

פחד – זה לא דבר פשוט להחליט להשתתף בפעילות כזו. אלימות של מתנחלים לצד תשומת הלב הרבה שבאופן טבעי אנחנו מפנים לאלימות הזו הביאו לכך שזו כמעט אקסיומה שלעמוד מול מי שבאים להקים מאחז זה מעשה מסוכן.
הפחד הזה אכן עלה אצלנו. את חלקנו זה השאיר בבית. היתה מי שמצאה את הדרך שלה להשתתף בפעילות באופן שהרגיש פחות מפחיד. אני גרמתי דאגה גדולה לבת הזוג שלי בימים שלקראת הפעילות והיום עצמו היה לה קשה מנשוא.

צריך לדבר על פחד. לתת לעצמנו לגיטימציה לפחד בכלל ולהימנעות מפעולה בגללו בפרט. לא לסמן כאקטיביסט/ית יותר טוב/ה את מי שמעמיד/ה את עצמו/ה במצבים מפחידים. להשקיע מחשבה כדי למצוא גם דרכי פעולה אפקטיביות ומשמעותיות שכרוכות בפחות פחד. להשקיע זמן ואנרגיה גם לפני פעילות וגם אחריה כדי להתייחס לפחד שכל אחד מאיתנו פוגש בפעילות.

ביחד – אחד היתרונות של זה שאנחנו קבוצה קטנה היא שיותר קל לנו לברר דברים ביחד, ולהקדיש זמן ואנרגיה לא רק לארגון ופעילות אלא גם להכנה רגשית ומנטאלית. נפגשנו כמה ימים לפני יום רביעי כדי להיות ביחד, לשוחח וללבן דברים.

יש לנו עוד הרבה מה להשתפר בכך. ובכל זאת, זה מאפשר לנו בהירות, מקרב, מחזק, שם על השולחן דברים חשובים (כולל פערים  בינינו), מאפשר לחשוב יותר לעומק ולבוא במגע עם הרגשות שלנו. גם מי שלא הגיע/ה לפעילות עצמה יכלה להשתתף באותו "מפגש הכנה" וכך לקחת חלק בתהליך.

הנאה – עבורי (ולדעתי גם עבור שאר מי שפעלתי איתם) רוב רובו של היום היה מהנה. חלק מזה היה נסיבתי (למשל המתנחלים לא הצליחו להגיע למקום בו שהינו ולכן נחסך מאיתנו עימות) אבל הרבה מזה מבוסס על מה שכבר הזכרתי בנקודה הראשונה: ההכרות הקרובה עם הקהילות והשטח והפעולה מתוך אכפתיות.

מרוב שמקובל לדבר על אקטיביזם בהקשר של מאבק – ועל המציאות בשטחים כזוועה מתמשכת שסיומה לא נראה באופק – שוכחים שאקטיביזם גם מאפשר לנו מגע עם היופי של אנשים ושל המקומות שבהם הוא מתרחש.

העברנו כמה שעות שקטות בצילם של עצי זית. הנוף היה יפה, השיח היה מעניין והחברה היתה נעימה מאד – חלקה שותפים שתמיד טוב להיות איתם וחלקה של מפגש ראשון עם א/נשים מהכפרים באזור שאפשר לקוות שבהמשך יהפכו לשותפים.
מצד אחד שהינו באזור שאני מכיר היטב ואוהב מאד להיות בו. מצד שני היינו במקומות שעבורי היו חדשים. גיליתי שבילים יפים ונקודות תצפית חדשות על האזור שאני אוהב ומחובר אליו. זכיתי להעמיק את האינטימיות שלי עם השטח הזה שאני מגיע אליו כבר 13 שנים.

האימון אף פעם לא נגמר – המתנחלים לא הצליחו להגיע אלינו. ובסוף היום כשיצאנו מהשטח קיבלנו הודעה שהם הקימו מאהל במקום סמוך. חלק מאיתנו הגיעו למאהל. באינטראקציה שם עם מתנחל וקצין הטחתי מלים כועסות. מלים כועסות וגם חסרות טעם – כי מי מתרגש מהכעס שלי (חוץ ממני)?

זו – ההתנהגות שלי ולא רק המאהל – היתה  דרך מאכזבת לסיים את היום. לא בגלל שאסור לכעוס אלא בגלל שנלחץ לי כפתור ופעלתי בדרך לא מוצלחת ולא נעימה.

תמיד יש עוד משהו לגלות על עצמי – למשל על מטעני המתח שמצטברים בפנים, על הדפוסים שלי, על המגבלות שלי. ברוך ה' אקטיביזם הוא אחד המורים הטובים לתהליך של לימוד עצמי.

פורסם על ידי

<span dir=rtl>3תגובות ל‘איכויות באקטיביזם’</span>

  1. תודה על הכתיבה. ועל ההתמדה שלך בלתרגל, לעשות אקטיביזם, לראות את החיבורים ביניהם, ולנסח את זה בכתב בשביל כולנו

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s