עומדים עם חקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות – הזמנה ליום עבודה

ההתנכלויות לחקלאי ולאג'ה באדמות הכפר שהמדינה רוצה להפוך לאתר פיקניקים ישראלי גוברות. בשבת ה-11 בינואר נצא ליום עבודה בתמיכה בחקלאים באדמותיהם המאוימות. הנה קצת רקע ובסיומו הפרטים ליום העבודה.

בשבת האחרונה הגענו לכרמי הזיתים שלמרגלות ולאג'ה. השעה היתה שמונה בבוקר אבל קרני השמש עוד לא הגיעו אל הואדי ולכן האדמה היתה מכוסה כפור. מוחמד כבר היה עסוק בחריש עם הפרד ואחרי שאמרנו שלום התיישבנו בצד הכרם ונתנו לגוף, לעיניים וללב להינות מהיופי של אדמות ולאג'ה בבוקר הבהיר והקר.

מוחמד ביקש שנתלווה אליו לחריש מאחר וההצקות לחקלאי ולאג'ה באדמות שמהצד הישראלי של גדר ההפרדה הולכות וגוברות. כמה ימים קודם לכן פקחים סילקו רועה צאן שירד עם העדר שלו למעיין עין ח'ניה ואיימו עליו שיחרימו את העדר. חקלאי אחר שניסר גזע עץ ישן שהיה מוטל בשטח הואשם בכריתת העץ, המסור שלו – כלי עבודה חיוני בשווי אלפי שקלים – הוחרם ונאמר לו שרשות הטבע והגנים תעמיד אותו לדין. חקלאים שירדו כבעבר לטפל בכרמים שלהם סולקו בתואנה שאסור להם להיות בצד הזה של גדר ההפרדה. אפילו במקרה של חקלאי שכן מחזיק בתעודת זהות ישראלית ולכן מותר לו להיות בכל השטח מצאו החיילים תירוץ לסלק אותו. בחלק מהמקרים הללו התערבנו במידות שונות של הצלחה. מוחמד ביקש שנתלווה אליו למקרה שחיילים יגיעו להתנכל לו. הפעם החריש עבר ללא הפרעה ואנחנו פשוט נהנינו מלהיות ביחד בשטח.

ההתנכלויות הללו הן יותר מהתעמרות שרירותית של חיילים ופקחים בשטח. המדינה הרי רוצה להפוך את אדמות ולאג'ה לאתר פיקניקים ישראלי וכחלק מכך היא מסלקת את בעלי הקרקע מאדמותיהם.

בשבת ה-11 בינואר נצא ליום עבודה עם חקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות. הנוכחות שלנו מונעת הצקות ומניסיון העבר סביר שהיום יעבור בנעימים וללא הטרדות. אכן, אין דרך טובה מזו לציין את תחילת השנה האזרחית. לחקלאים שלמרות כל הקשיים והאיומים אינם מוותרים על אדמותיהם מגיע שנתמוך בהם. להם ולנו מגיע לחוות את כוחה של סולידריות ואכפתיות.

ניפגש בשעה 8:00 בירושלים. לאחר הכנה ובניית התכוונות ניסע ביחד את הנסיעה הקצרה אל אדמות הכפר שכאמור נמצאות בצד הישראלי של גדר ההפרדה. נסיים במעגל התבוננות ונהיה בחזרה בירושלים בשעה 16:00.
עיקר העבודה יהיה טיפול באדמה ואולי גם שיקום טראסות.
מידע מלא לגבי נקודת מפגש מדויקת, מה להביא וטרמפ במידת הצורך נשלח למי שירשמו בטופס ההרשמה.
ובכל שאלה אפשר לכתוב לנו.

הטראסות שגדר ההפרדה מנתקת מולאג'ה ושעליהן ישראל הכריזה גן לאומי "לרווחתם של תושבי ירושלים" – צילום, אמיל סלמן

פורסם על ידי

<span dir=rtl>2תגובות ל‘עומדים עם חקלאי ולאג'ה באדמות המאוימות – הזמנה ליום עבודה’</span>

  1. שלום דוב
    ה-28 עדיין בכוונה להתקיים (תלוי במזג האוויר). וב-4 בינואר נהיה בולאג'ה (כמובן גם תלוי במזג האוויר).

    נשמח לראות אותך

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s