הזמנה לימי מסיק

מהמסיק בולאג'ה

עונת המסיק בפתח והיא מתרחשת כשמעל החקלאים הפלסטינים מרחפים תהליכים שמשפיעים על כל העולם.

בראש וראשונה הקורונה כמובן. דווקא בתקופה זו של דאגה והגבלות תנועה היציאה לכרמים תהיה מיוחדת מתמיד. זו תהיה הקלה וריפוי נחוצים מאוד כשחקלאים ומשפחותיהם יוצאים יחד לעבודת האדמה ומשמרים בצורה חיה מסורת של תרבות חקלאית. למטה נסביר שההצטרפות שלנו למסיק אינה מפירה את הוראות הסגר ונפרט אלו אמצעי זהירות ננקוט כדי להפחית את הסיכון להדבקה.

גם ההתחממות הגלובאלית מורגשת באזורנו היטב בקיץ הזה והיא פגעה באופן ישיר ביבול הזיתים. למרות שהיתה שנה ברוכת גשמים, החום הקיצוני פגע בפירות ורוב חברינו הפלסטינים מדווחים שצפוי יבול דל ביותר.

נוסף על כך החקלאים הפלסטינים נאלצים להתמודד עם השחתת כרמים והשתלטות ישראלית על אדמות. בחודשים האחרונים סיפרנו על שני כרמים באזור דיר איסתיא וחארס שהושחתו. מאז גם התגלו איומים חדשים על השטחים החקלאיים באזור. ובאדמות ולאג'ה חלק ניכר מהשטחים החקלאיים מופרדים מהכפר בידי גדר ההפרדה. בנוסף הולכת ומתקדמת תכנית חדשה להקמת התנחלות על אדמות הכפר וגם שם הצבא עקר לפני שבועיים כרם זיתים.

ימי מסיקתאריכים ופרטים נוספים

סיוע לעבודה חקלאית מוחרג מהגבלות התנועה של הקורונה  – פירוט נוסף ראו אחרי המידע על ימי המסיק השונים. לכן, למרות הקורונה, גם השנה נוכל להצטרף למסיק לצד שותפינו הפלסטינים. מאז התפרצות המגיפה נאלצנו לצמצם את הפעילות שלנו ואנחנו שמחים מאוד על האפשרות המחודשת למפגש ועשייה משותפת של ישראלים ופלסטינים. 

החל משבת הקרובה (10 באוקטובר) נצא למסיק בכל סוף שבוע בדיר איסתיא ו/או בולאג'ה. ימי המסיק בשני הכפרים הללו עוברים ללא חיכוך עם מתנחלים או צבא. זו הזדמנות מצוינת לבניית קשרים ופעילות משותפת ונעימה. המסיקים גם מתאימים לילדים (אם אתם מגיעים עם ילדים בבקשה כיתוב זאת בטופס ההרשמה כדי שנוכל לשבץ אתכם עם משפחה שילדיה בגילים דומים).

מסיקים בדיר איסתיא

המסיקים בדיר איסתיא יתקיימו בכל שבת החל מה-10 באוקטובר ועד ל-7 בנובמבר.
ניפגש בתחנת הרכבת של ראש העין צפון בשעה 7:00 ונהיה שם בחזרה בשעה 16:30. במידת האפשר ננסה לסייע בטרמפים למי שיצטרכו.
הנסיעה מתחנת הרכבת אל דיר איסתיא היא פשוטה ונמשכת כ-20 דקות.
מידע מלא נשלח למי שירשמו בטופס ההרשמה למטה.

מסיקים בולאג'ה

המסיקים בולאג'ה יתקיימו בימי ששי ה-30 באוקטובר וה-6  בנובמבר.
אנחנו נמסוק משני צידי הגדר, גם בתוך הכפר וגם בכרמים שהמדינה מנסה לסלק מהם את החקלאים.
ניפגש ליד תחנת הרכבת בשכונת מלחה, ירושלים בשעה 7:30 ונהיה שם בחזרה בשעה 16:00. במידת האפשר ננסה לסייע בטרמפים למי שיצטרכו.
הכפר נמצא ממש ליד נקודת המפגש שלנו והנסיעה אליו קלה מאוד.
מידע מלא נשלח למי שירשמו בטופס ההרשמה למטה.

ימי מסיק נוספים במקומות שהצבא מגביל את גישתם של פלסטינים

אנחנו בקשר עם כמה חקלאים שהצבא מונע מהם להגיע לכרמים שלהם לאורך כל השנה כמעט וזאת בשל התנחלויות ומאחזים לא חוקיים שנבנו בסמוך אליהם. החודש הצבא צפוי לאפשר לחקלאים כמה ימים לצורך מסיק הזיתים.

להצטרפות לימי המסיק הללו יש חשיבות כפולה. בגלל הזמן המוגבל שהצבא מקצה למסיק יש צורך בכמה שיותר עזרה. ובמידה וייווצר חיכוך כלשהו נפעל כדי למנוע הסלמה ולאפשר למסיק להתקיים.
צריך לקחת בחשבון שעלול להיווצר חיכוך שכזה. יהיו איתנו מתרגלות ומתרגלים ותיקים שיודעים כיצד להתנהל בסיטואציות כאלו. כל הקבוצה תקבל הנחיות והכנה כדי שבמידת הצורך נדע גם לשמור על עצמנו וגם לפעול בצורה מיטיבה.
דבר נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא שהתאריכים שהצבא מקצה חלים בדרך כלל בימי חול.

בטופס ההרשמה אפשר לסמן שגם ימי מסיק כאלו מעניינים אותך וכשנדע את התאריכים נשלח עדכון במייל.

טופס הרשמה לימי המסיק

זה טופס ההרשמה. אפשר להירשם שם לכמה תאריכים ומקומות שתרצו ואנחנו באמת ממליצים לנצל את התקופה הזו ולהגיע יותר מפעם אחת.
אחרי ההרשמה נשלח לכם במייל מידע מלא יותר. אם בכל זאת יש משהו לברר קודם לכן אפשר לכתוב אלינו.

איך יוצאים למסיק בימי קורונה

כאמור, נסיעה לצורך סיוע לפעילות חקלאית אפשרית גם בתקופה הנוכחית. כמה ארגונים שחברים ב"קואליציית המסיק" פעלו מול הרשויות ואף הכינו חוות דעת משפטית אשר מאפשרת את הנסיעה ממקום מגוריכם אל המסיק. לנרשמים נשלח הסבר מפורט איך להסביר לשוטרים – במידה ותיתקלו במחסום משטרתי בדרך לנקודת המפגש שלנו – שאתם בדרך למסיק ושהדבר מותר.

לצד ההיבט החוקי מה שבאמת חשוב הוא כמובן ההיבט הבריאותי. בדיר איסתיא ובולאג'ה יש נכון להיום מעט מאוד אנשים שנדבקו בקורונה. אנחנו כמובן גם מאוד לא רוצים להדביק בטעות את החקלאים שנעבוד איתם.

נקפיד על כמה כללים כדי להפחית עד כמה שאפשר את הסיכון של להידבק או להדביק.
בנסיעה על פי כללי הקורונה הנסיעה מוגבלת לשלושה אנשים ברכב. אנחנו גם ממליצים על נסיעה בחלונות פתוחים ועטיה של מסיכות בזמן הנסיעה. מי שבשל הקורונה יעדיף לא לקחת טרמפיסטים יוכל להימנע מכך.

בזמן עבודת המסיק – נקפיד לשמור על מרחק ולהימנע ממגע בינינו. אנחנו נבקש שכשאתם עובדים בסמוך לא/נשים אחרים תעטו מסיכות. עם זאת צריך לקחת בחשבון שהחקלאים אולי לא יעטו מסיכות כשהם בשטח הפתוח.

בזמן האוכל נאלץ לוותר על ההנאה שבארוחה משותפת. כל אחד מאיתנו יביא לעצמו אוכל: פירות או נשנוש למהלך היום וארוחת צהרים. המארחים יכבדו בשתייה חמה. מים – כל אחד יביא לעצמו.

את כל הדברים הללו נזכיר גם במייל לפני המסיק עצמו.
במידה ויש שאלה כלשהי אפשר לכתוב לנו

והנה שוב הקישור לטופס ההרשמה (התאריכים בפנים)

להתראות

מהמסיק בשנה שעברה

פורסם על ידי

<span dir=rtl>2תגובות ל‘הזמנה לימי מסיק’</span>

  1. שלום לאנשי דהרמה מעורבת חברתית היקרים,
    המשפחה שלנו כבר שנים עוזרת לשתי משפחות מג'יוס במסיק, והשנה אנחנו במבוכה.
    אשמח לקבל את ההסבר המפורט איך לדבר עם שוטרים בדרך.

להשאיר תגובה

הזינו את פרטיכם בטופס, או לחצו על אחד מהאייקונים כדי להשתמש בחשבון קיים:

הלוגו של WordPress.com

אתה מגיב באמצעות חשבון WordPress.com שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Twitter

אתה מגיב באמצעות חשבון Twitter שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

תמונת Facebook

אתה מגיב באמצעות חשבון Facebook שלך. לצאת מהמערכת /  לשנות )

מתחבר ל-%s